Özbekistan’da mu’tâd çarşı yangınları


Qatortol 130 Ağustos günü sabah 03.00 sularında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’in Çilenzar bölgesindeki Katortol (Sırasöğüt) gıda ve giyim çarşısında yangın çıktı. Görgü tanıkları tarafından yangının 5 saat kadar sürdüğü, bölgeye çok sayıda itfaiye ve polis aracının sevk edildiği ve çarşıya giriş çıkışların kontrol altına alındığı ifade ediliyor. Çarşının güvenliğini sağlamakla görevli kişilerin de sorguya alındığı belirtiliyor. Günlük cirosu 1 milyon dolar civarında olan çarşıdaki zararın 100 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Yangınla ilgili olarak çarşı esnafı ve halk arasında birtakım tahmin ve söylentiler dolaşıyor. İlk olarak geçen hafta yani 23 Ağustos 2013’te çarşı yöneticisinin evince büyük bir düğün gerçekleşmiş, dolar ve avrolar havada uçuşmuş. İkincisi çarşıdaki, güvenlik görevlileri Rus kadınlarla âlem yaparken kavga çıkmış bu kavgadan yararlanan şahıslar tarafından çarşı ateşe verilmiş. Üçüncü iddia ise Özbekistan Cumhuriyeti Maliye Bakanı Rüstem Azimov’la alakası bulunan tefecilerin çarşıdaki işadamlarına borç verdiği ve borcun zamanında ödenmemesi sebebiyle çarşının yakıldığı şeklinde.

Dükkânı yanan işadamlarından biri şunları söylüyor: “Siz de biliyorsunuz bizde devletin ne yaptığını. Önce dükkânı size satıyor ya da kiraya veriyor. Sonra da aynı dükkânı size yeniden satmak ya da kiralamak için kasten yakıyor.”

Özbekistan diktatörü İslam Kerimov’un büyük kızı Gülnare Kerimova’nın sabık eşi Afgan asıllı ABD vatandaşı Mansur Maksudi’nin ailesine ait olan Roz Trading tarafından açılan  Katortol çarşısı 2002 yılında el değiştirmiş ve birçok esnaf dükkânını kaybetmiş. 2010 yılının ortalarına kadar Alp Cemal Holding’e ait olan çarşıya Alp Cemal Holding’e yönelik operasyonlar neticesinde devlet tarafından el konularak buradaki dükkânların bir kısmı satılmış bir kısmı da kiraya verilmiş. Kore ya da Rus Pazarı olarak da anılan ve geçen yıl çarşı esnafı tarafından restore edilen Katartol’un Gülnare Kerimova’ya ait olduğu iddia edilen Ebu Sahiy Çarşısından sonra Taşkent’teki ikinci büyük çarşı olduğu bildiriliyor.

QatortolBozoriÇarşının restorasyonu sırasında yapılan yolsuzlukları gizlemek amacıyla yakıldığı da dillendirilen iddialar arasında.

Özbekistan’daki çarşı, pazar ve alışveriş merkezlerinde sık sık büyük yangınlar yaşanıyor. 2012 baharında Andican’daki Nevruz Alışveriş Merkezi, 27 Eylül 2011’de Nevâi vilayetinin Kızıltepe şehrindeki tekstilciler çarşısı, 2010’daki Semerkant Büyük İpekyolu Çarşısı, Taşkent’teki Parkent Yapı Pazarı, Alay çarşısı, Andican Yenipazar Ziraatçiler Çarşısı 2007 yılından bu yana Özbekistan’a yanan çarşı ve pazarlardan bazıları.

 

Qulnoma günlüğünden

 

Kaynak:

http://www.bbc.co.uk/uzbek/uzbekistan/2013/08/130830_qatortol_fire.shtml

http://www.ozodlik.org/content/article/24444739.html

http://uzxalqharakati.com/archives/21174

http://uzxalqharakati.com/archives/21161

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: