Alişir Nevayi’nin Herat’taki türbesi yeniden inşa edildi


BBC Uzbek - Multimedia - Ҳиротдаги Ҳазрат Навоий мақбараси эски шаклида қайта тикланади-Фотолавҳа_20130521-125742navoiy maqbara 1Afganistan sınırlarındaki Herat şehrinde bulunan ve bundan tam dokuz yıl önce Özbekistan hükümetinin yenilenmek üzere yıktırdığı türbe nihayet yeniden inşa edildi.

UNESCO, Özbek Hükümetinin modern tarzda hazırladığı projeye karşı çıkmış ve türbenin  Timurlular devrinin mimarî özelliklerini yansıtacak şekilde yeniden yapılmasını istemiş. Özbek Hükümeti de güvenlik gerekçesiyle projeden el çekmiş.

Bu Hazrat Alisher Navoiyning qabri

Afgan Türkistan’ındaki müslümanların özellikle de Özbeklerin ve Afgan Hükümetinin katkılarıyla yeniden kurulan türbe için 100 bin dolar harcanmış. Afganistan Kültür ve İletişim Bakanlığının 60 bin dolar bütçe ayırdığı çalışmalar 2012 Ağustos’unda başlamış.

navoiy maqbara 1

Video görüntülerinden doğan anıt

Bakanlık yetkilileri ellerinde türbenin yıkılmadan önceki haline ait video görüntüler olduğu ve türbenin bu görüntüler esas alınarak yeniden inşa edileceğini duyurmuşlardı.

120826134021_herat_hirot_mir_alisher_navoiy_tomb_project3_512x288_bbcuzbek.com

Ağustos 2012

Nevayi’nin kabri, Emir Timur evladından Şahruh Mirza’nın eşi ve Uluğbek’in annesi Gevher Şad Begim namına kurulan bahçede yer almakta. Arka tarafta görünen makbere Gevher Şad Begim Türbesi. Türbede Şahruh Mirza ile Gevher Şad Begim ve oğulları Baysungur Mirza, Abdüllatif Mirza ile kızları Meryem Sultan Begim medfun.

navoiy maqbara 5

Bugün sekiz minaresinden sadece dördü ayakta kalan Musalla Külliyesinin hemen yanı başındaki türbe, Türk diline yön ve makam vermiş zata aittir ve bu Türkistan’ın üzerine yeniden inşa edilebileceği iki mühürden biridir. Makberenin yeniden inşasının Türkiye ya da Özbekistan Hükümetlerince değil de Afganistan Hükümeti ve halkı tarafından yapılmış olması manidar olsa gerek.

navoiy maqbara 2

Açılışta hazır bulunan Afgan yetkililer ve Afganistan müslümanları.

navoiy maqbara 3

Gönül ehlidir, sarayı gönüldür.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: