Özbekistan-Türkiye ilişkileri yeni sürece giriyor – CİHAN


Takriz: Aman yeni sayfa açmayın da…

***

uz turTürkiye ile Özbekistan arasındaki siyasi ilişkiler, yeni bir sürece giriyor.

 Ankara ile Taşkent arasında, geçtiğimiz Eylül ayında New York’ta dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilen görüşmeyle başlayan yakınlaşma devam ediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov New York’ta görüşmüşlerdi.  Taşkent’in iddiasına göre, Davutoğlu Özbekistan’a resmi ziyaret planlıyor.

Türkiye’nin Taşkent Büyükelçiliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama Özbekistan basınında geniş şekilde yer aldı. Özbekistan basınında yer alan haberlerde, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Taşkent’e  remi  ziyaret planladığı belirtildi.  Ziyaret kapsamında İki ülke dışişleri  bakanlıkları  arasında 2013-2015 dönemini kapsayacak  işbirliği planının hazırlanması konusunda mutabakata vardığı belirtildi.

Açıklamada, geçen hafta Taşkent’te Türkiye’den Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mehmet Fatih Ceylan başkanlığında bir heyetin katılımıyla gerçekleştirilen siyasi istişare toplantısının ardından, Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının yapılması ve 2013 yılının başında Ankara’da Kara Ulaştırması Karma Komisyonu (KUKK) İkinci Toplantısı’nın gerçekleştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

2008 yılından bu yana iki ülke arasında ilk defa geçen hafta Taşkent’te gerçekleştirilen siyasi istişare toplantısının çok verimli geçtiği, tarafların karşılıklı çıkar ve anlayışa dayalı ilişkileri sürdürme konusunda fikir birliğine vardığı dile getirildi.

Tarafların başta ekonomi olmak üzere ticaret, turizm, ulaştırma ve tarım alanında işbirliğini geliştirme arzusunda olduğu kaydedildi.

Bu arada iki ülke arasında bugüne kadar 81 anlaşmanın  imzalandığı, 2011 yılında  1 milyar 187,6 milyon dolar olarak geçekleşen ticaret hacminin giderek arttığı  aktarıldı.

Türkiye’den en son 31 Ekim-2 Kasım günleri arasında Kültür ve Turizm Bakan Ertuğrul Günay tarafından bir ziyaret gerçekleştirilmişti.

CİHAN

http://www.aksam.com.tr/ozbekistan-turkiye-iliskileri-yeni-surece-giriyor–155250h.html

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: