ÖHH Kurucular Kurulunun Basın Açıklaması – uzxalqharakati.com


uhh-new-logo17/12/2012

İçinde bulunduğumuz yılın 17 aralık günü Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı sergey lavrov’un Özbekistan’a yaptığı resmi ziyaret başladı. Bu ziyaret münasebetiyle ÖHH Kurucular Kurulu aşağıdaki açıklamayı yaptı:

1. ÖHH, Özbekistan’a komşu devlet olarak Rusya federasyonu ile eşitlik ve karşılıklı menfaatlere dayanan işbirliğinden yanadır.

2. İslam Kerimov diktatörlüğünün Rusya Federasyonu ile ilişkileri istikrarsız, karşılıklı güvene dayanmayan ve iki tarafın da menfaatlerine zarar veren bir siyasettir.

3. Rusya Federasyonu yönetiminden Özbekistan’la münasebetlerde tabiatı gayri insani olan İslam Kerimov rejiminin sonunun yakın olduğu, Özbekistan’da yakın gelecekte Özbek halkının maneviyatı ve şanlı tarihine yaraşır,  insan hak ve hukuklarının çiğnenmediği, çağın gelişim düzeyine denk bir devlet düzeninin ortaya çıkacağını hesaba katmasını istiyoruz.

4. ÖHH olarak, Rus hükümetini Özbekistan’daki rejimden kaçarak Rusya’da yaşamak ve çalışmak zorunda kalan yurttaşlarımızın insani ve toplumsal haklarını korumaya çağırıyoruz.

17 dekabr’ 2012 yil

http://www.uzxalqharakati.com/archives/15027

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: