13 yıldır cezaevinde tutulan “Ölmez Kayalar” yazarı Mamadali Mahmudov’un sağlık durumu ağırlaşmakta


Cezaevinde 13. yılını dolduran 72 yaşındaki tanınmış Özbek yazar Mamadali Mahmudov’un hastalanan mahkumların nakledildiği Taşkent Sangorod’da 20 gündür tedavi görmesine rağmen durumunun ağır olduğu ve ayakta durmakta zorlandığı haberi BBC Özbek servisinin haberinde yer aldı. BBC’nin insan hakları savunucusu Dilaram İshakova ve yazarın ailesine dayanarak verdiği haberde Mamadali Mahmudov’un başının arkasından yaralandığı ve başına dikiş atıldığı ifade ediliyor. Uzun yıllardır yaşadığı nefes darlığı, yüksek tansiyon, ülser  gibi sağlık sorunlarının yanında hapishanede uğradığı şiddet ve kötü muamelenin de 72 yaşındaki yazarın durumunu ağırlaştırdığı anlaşılıyor.

Yazarın kızıyla görüşen Dilaram İsakova, gardiyan gözetimindeki Mamadali Mahmudov’un yere düştüğünü ve  başının yarıldığını söylediğini aktarıyor:

“Ben vardığımda eşi de kızı da Mamadali Mahmudov’un durumundan duydukları ağır endişe nedeniyle göz yaşları içindeydiler. Açıkça konuşmaya fırsat vermediler. Anladım ki onlar da inanmıyorlar. Başının yarılmasına yol açacak kadar sert bir şekilde düşüp yirmi gündür hastanede yatması… Halihazırda da “Sangorod”da imiş Mamadali eke.”

qulnoma günlüğünden

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: