Semerkantlı hattattan 1,5 metrelik Kur’an-ı Kerim


Semerkantlı Hattat Şevket İstemov (Шавкат Истамов – Shavkat Istamov) beş yıllık çalışmanın sonucunda 1, 5 metre boyunda, eni 86 cm, kalınlığı ise 10 cm olan bir Kur’an-ı Kerim yazması hazırladı. El yazması kitabın ağırlığı ise 100 kg.

Hattat, bu işe Semerkant Devlet Arşivinde saklanan ve bundan 300 yıl  önce bilinmeyen bir hattat tarafından yazılmış olan el yazması Kur’an-ı Kerim’i gördükten sonra karar verdiği söylüyor.

Asıl mesleği makine mühendisliği olan Semerkantlı Hattat Şevket İstemov hat sanatıyla ilgilenmeye 1995 yılında başlamış. Hazırladığı ilk eser Heftiyek (Kur’an-ı Kerim’in 7’de 1’ini içeren ve çocukların dini eğitiminde kullanılan kitap) olan hattat; Alişir Nevai, Hafız-ı Şirazi, Rudeki, Ömer Hayyam gibi sanatçıların Türk ve Fars dillerindeki eserlerinin el yazmalarını da hazırlamış.

21.Asr gazetesinde yer alan habere göre 1,5 metrelik Kur’an-ı Kerim’in hattını bitiren İstemov, şu günlerde ise kitabın iç ve dış süslemelerini yapıyormuş.

Şu an dünyadaki en büyük el yazması Kur’an-ı Kerim ise Afganistan’da bulunmakta. Afgan Hattat Muhammed Sabir Hedri’nin 9 öğrencisiyle birlikte 5 yılda tamamladığı, yazımında altın da kullanılan ve 500 kilogram ağırlığındaki Kur’an-ı Kerim 2,28×1,55 boyutlarında.

qulnoma günlüğünden

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: