Türkiye Özbek sığınmacıları sınır dışı etmeyi planlıyor – bbc uzbek


19 Ağustos 2012

Türk basınında Özbek sığınmacılar hakkında yayımlanan makale “Bizi ölüme yollamayın.” başlığını taşıyor.

Türk polisi İstanbul şehrinde en az dört Özbekistanlıyı gözaltına aldı ve sınır dışı etmek için özel bir nezarethanede tutuyor.

Bu konuda Türkiye’de yayımlanan gazeteler ve bir dizi internet yayınında haberler yer aldı.

Gözaltına alınanlar arasında yer alan Batır Kadirov (Botir Qodirov – Ботир Қодиров) geçtiğimiz gün tutulduğu nezarethaneden serbest bırakıldı. 13 yıldır  Türkiye’de yaşayan Kadirov 2006 yılında Birleşmiş Milletler mülteci statüsünü  almış.

Onu savunanlar Kadirov’un resmî olarak mülteci makamında olduğunu ortaya koymalarının ardından serbest bırakılmasını sağladılar.

Gözetim altında tutulanlar arasında ismi şimdilik Şakir olarak bilinen  yüksek lisans öğrencisi de var.

Gayriresmi olarak Türkiye’ye sığınan Özbekistanlılar arasında dinî suçlamalar, özellikle de Nurculuk akımına üye olmakla suçlanan sabık Türk liseleri mezunları oldukça fazla.

Fakat şu ana kadar Ankara onları Taşkent’e iade etmiş değil.

Özbekistan’da Nurculukla suçlanarak halihazırda Türkiye’de yaşamakta olan bir kaçkın*ın BBC’ye verdiği bilgiye göre şu anda Türkiye’de gizlenen ve can güvenliklerini korumaya çalışan Özbekistanlılar arasında derin bir endişe uyanmış.

Adının açıklanmasını istemeyen sohbetdaşımız “Burada kaçkın olarak bulunan, Özbekistan’dan gelen ailelerin hepsi endişe içinde, korkuyor. Ne olacak şimdi, diye. Güvendikleri Türkiye. Türkiye’ye güvenerek gelmişler, şimdi Rusya ve Kazakistan’a benzeyerek bizi iade ederse ne olacak, şeklinde endişe duyuyorlar.” diyor.

Onun söylediğine göre gözaltına alınanlardan biri ona Özbekistan’dan özel bir liste geldiğini ve bu listede Özbekistan’dan kaçan kişilerin isimlerinin yazılı olduğunu ifade etmiş.

Bugüne kadar Türk polisi ve göçmen bürosu** bu şekilde toplu olarak gözaltına alma ya da sınır dışı etme gibi bir uygulamayı hayata geçirmemiş.

Sohbetdaşımıza göre Türkiye’deki kaçkınlar arasında bunun Özbekistan-Türkiye arasındaki soğuk ilişkileri canlandırmak amacıyla yapılan bir girişim olabileceği şeklinde faraziyeler yayılmış.

Kaçkın “Yakında gerçekleşen bir iftar yemeğinde Özbekistan’ın Türkiye Büyükelçisi Ülfet Kadirov (Ulfat Qodirov – Улфат Қодиров)  Prezident (Başkan) Kerimov’un Türkiye’ye yolladığı mektubu okudu. Mektupta Türk hükümetine övgü ve kutlama dolu sözler yankılandı. Bu uzun yıllardır görülmemiş bir şey. Bizim için bu bir sansasyon gibi oldu.” diyor.

Onun ifadesince hadisenin ilginç noktası şu ki gözaltına alınanların hiçbiri Nurculukla suçlanan kişiler değil.

Gözaltına alınan kişileri şahsen tanıyan sohbetdaşımız onların çoğunun farklı dinî gruplarla bağlantılı olduklarından şüphelenildiği sadece öğrenci Şakir’in geçmişte herhangi bir dinî akımla bağlantısının görülmediğini söylüyor.

Türkiye’de birçok insan hakları teşkilatı, şu an Özbekistanlı kaçkınların serbest bırakılması için çağrılar yapmaya başlamış ve Türk devlet bakanlarına başvurularda bulunmuşlar.

http://www.bbc.co.uk/uzbek/uzbekistan/2012/08/120819_turkey_deportation.shtml

* Kaçkın sözü her ne kadar kulak tırmalasa da aktarma denememizde Türkiye’de bulunan bu dindaş ve soydaşlarımızın hukukî durumları birbirlerinden farklılıklar arz edebildiği için hem yasal olarak sığınma hakkı bulunanları hem de kaçak olanları kapsaması açısından bu sözcüğü kullandık.

** Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de böyle bir birim yok. Konuyla Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Yabancılar Şube, Sınırdışı İşlemleri Şube hatta Kaçakçılık ve Organize İşler Şube Müdürlükleri gibi sair emniyet birimleri mülaki oluyor.

 

Türkiye Türkçesine aktaran madali o’g’li

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: