Yıkılmadan önce


17.04.2012

Kerimov rejiminin yıkılması yaklaşmıştır. Ama yıkılmasını engellemek için ABD ve Avrupa Birliği elinden geleni yapıyor. 2005 yılından itibaren ülkeye yaptığı sembolik bir “ambargoyu” iptal ediyor aynı zamanda da aktif bir şekilde ülkenin içinde ve dışında Kerimovun siyasi rakiplerine yeni baskılar uygulaması için destek veriyor.

Rejimin istikrarına inanmış olan hiçbir hükümet dalı yok. Kendi geleceğine emin olan bir bürokrasi adamı bile yok. Devasa makine parçaları gibi ahlaksız devlet adamları, bir günlük hayatı yaşayacaklar gibi halkın malını kendi ceplerine doldurmakla meşguldürler.

Geçen günlerde eski devlet danışmanı Ravşan Muhiddinov’a 15 yıl ağır hapis cezası verildiğine göre Kerimov’tan başka diktatör rejiminde bulunan hiç kimsenin böyle bir cezadan kurtulmaması yine bir kez daha kanıtlandı.

Bu nedenle son zamanlarda devletin iki en önemli kurul başkanı kendilerini görevden alınması için talepte bulundular. Bunlardan birisi Özbekistan İç İşler Bakanı binbaşı Matlubov, diğeri ise Milli Güvenlik Hizmet (MGH) Başkanı R. İnayatov idi. Onlar kendi kararlarını sağlık nedenine dayandırdılar. İstifa için sağlıklarını motive ettikleri gerçek mi, yalan mı aslını kimse bilemez. Ama İnayatovun hasta olduğu kesindir. Çünkü kendisi uzun zaman şeker hastasıdır. Geçenlerde diyabet nedeniyle başlayan kangreni önlemesi için ona ayağı ampütasyon etmesinin zorunlu olduğunu doktorlar söylemişti. Böyle bir haber, tabiri caiz ise, Taşkent mafyasını altüst yaptı. Başbakan Ş. Mirziyaev ve Kerimov’un sağ kolu olan ünlü Zelimhan Haydarov Taşkent mafyasının adamlarıdır.

Altüstün nedenine gelince İnayatov uzun yıllar mafyanın asıl direği ve  örgütün önderi olarak kendi güç sayesinde devleti gizli kontrol altında tutuyordu.  Ş. Mirziyaev ve Zelimhan’ın asıl endişeleri İnayatovun devre dışı olması ile örgütün önderliği Şuhrat Gülamovun eline geçmesinden kaynaklanıyordu. Şuhrat Gülamov ise, MGH Başkan yardımcısı olarak kendisi genç ve oldukça iddialıdır. Gülnara Karimova ile yakından işbirliği yaparak gizlice onun her işine katılmaktır.

Genelde perde arkası güç mücadeleleri mafyalar arasında olur. Bugün ise Ferğana ve Semerkand mafyaların hiçbir etkisi yoktur. Sahnede tek olan Taşkent mafyası kalmaktır.

Mafyalar arasında en büyük mafya Taşkent mafyası sayılır. Ama son zamanda söz konusu olan mafya dörde bölünmüştür. Birinci bölüm İnayatov grubuna aittir. İkinci bölüm Rustam Azimov’un grubudur. Üçüncü bölüm MGH binbaşı Şuhrat Gulyamov’undur, dördüncü ise MGH (GH) binbaşı Hayot Şarafhudcaev’in yönetimi altındadır.

“Ozodlik” radyosu Ravshan Muhiddinov’u hapishaneye atılması Inayatov grubundan kaynaklandığını iddia etmiştir. Ama bu haber yanlıştır. Aslında Muhiddinov’a karşı komployu binbaşı Ş. Gulyamov kurmuştur. Bu komplo Mirziyaev’in taraftarını ve yardımcısını devre dışı bırakıyordu.

Inayatov’a gelince, Kerimov onun görevden alınma talebini reddetti. İki ateş ortasında, Kerimov ve diyabet arasında bulunan İnayatov yarım-sakat olarak şu ana kadar hale görevini sürdürmektir.

İçişler bakanı Matlyubov’a gelince, herhalde bu adam şu an batan gemiden kaçma fırsatını aramaktadır. Çünkü İçişler Bakanlığı MGH’ye karşı mücadelesini kayıp edince asker altyapısını da kayıp etmiştir. İçişler Bakanlığından asker birimlerin alınması ve birimleri MGH’ye devredilmesi ile İçişler Bakanlığının şu an geleceği parlak gözükmüyor.

Kerimov Matlubov’un görevden alınması talebini reddettiğinde ona şu sözleri söyledi: “Ben hala ölmedim, sende ölmezsin, biraz bekleyebilirsin.”

Evet, beklemeye gerçekten az kaldı. Sadece Kerimov ve onun bakanlarına değil, aynı zamanda halkın beklemesine de az kalmıştır.

Kerimov, kendi ölümünden sonra cesedine halk tarafından tükürülmemesi ve ayağ altına alınmaması için şimdiden bir takım önlemler almaya başlamıştır. Bunlardan birisi kendi iktidarını “yumuşak” bir şekilde başkasına aktarmasıdır.

Son bilgilere göre Kerimov kendisinden sonra kimin iktidara geleceğini şimdiden belirtmiştir. Kerimovun kızı Gülnara ve Rustam Azimov arasında bir sorun olmadığından dolayı Kerimov Azimov’u iktidarın başına gelmesini planlamıştır. Çünkü sonra Azimovun katkıları ile ülkenin Başbakanlığı kızı Gülnara’ya devredilecektir. Bugün ki Başbakan Mirziyaev için şimdiden yer tanımlanıp gelecekte Taşkent bölgesinin başkanı (hakimi) olacağı gözüküyor. Bu haberler ilk kaynaklardan gelmesine rağmen Kerimov’un yaptığı planlar inandırıcı olamaz, çünkü kimse bilemez onun bir sene sonra, ya da bir gün sonra nasıl davranacağını. Bu adam sık sık planlarını değiştirir ve önceden verdiği sözüne ihanet eder.

Her halükarda Kerimov gidecektir. Ama en önemli şey, bu gidiş nasıl olacaktır. Yani kanlı mı, ya da kansız mı. Özbek diktatörlüğünün sonu kansız olması için muhalefet gayret göstermelidir.

Arapların diktatör devirme varyantı gösteriyor ki böyle bir devrim hiçte barış içinde olamaz. Bununla beraber bu devrim dünya için de bir örnek oldu: “Arap Baharı” diktatörlere karşı silahlı mücadeleyi meşru kıldı.

Muhammed Salih

 

http://muhammadsalih.com/2012/04/17/yikilmadan-once/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: