Özbekistan Halk Hareketi Kurucular Kurulunun Basın Açıklaması


Resmî açıklamalara göre, geçtiğimiz 22 Şubat Çarşamba günü kimliği tespit edilemeyen bir kişi Özbekistanlı tanınmış din adamı Abidhan Kâri Nazarov’u halihazırda ikamet ettiği İsveç’in Stromsund şehrinde tabancayla ağır yaraladı.

Abidhan Kâri, İslam Kerimov’un dikta yönetimine muhalif bir din adamı olarak tanınmaktadır. Bu sebeple de İsveç Krallığı tarafından kendisine siyasi sığınma verilmiştir.

Abidhan Kâri, hareketimizin üyesi değildir fakat kendisi saray ulemalarından farklı olarak özgürlük, adalet ve hakikat taraftarıdır ve İslam Kerimov rejimine karşı eleştirileriyle tanınmıştır.

Geçtiğimiz yıl Kerimov rejimi Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH)’nin Rusya’daki temsilcisi Fuad Şakirî’ye suikast düzenledi ve onu öldürdü. Hareketemizin yabancı ülkelerdeki üyeleri, onların Özbekistan’daki akraba ve yakınlarına karşı uygulanan baskı ve şiddet iki katına çıktı.

Bu şartlar altında tanınmış din adamı Abidhan Kâri’ye yönelik suikastte de Kerimov diktatörlüğünün eli olduğu ihtimalini yüksek görüyoruz.

Hareketimiz, Kerimov’un Özbekistan halkına ve onun gerçek evlatları olan Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH) mensuplarına yönelik provakasyon ve cinayetlerine aldırmadan çalışmalarını yeni bir ivme katarak artıracaktır. Biz bu mücadelemizi Özbekistan’daki baskıcı rejim yıkılıp onun yerine hukukun üstünlüğüne dayalı sivil bir toplum kuruluncaya kadar devam ettireceğiz.

Muhterem Abidhan Kâri’ye Allah Teâlâ’dan şifa, ailesine sabır ve metanet diliyoruz. Hareketimiz safdaşları ve hayırhahlarını adalet yolundaki mücadelelerinde daha da metanetli olmaya davet ediyoruz. Çünkü Özbekistan’da işlemeye devam eden zulüm makinesi durdurulmadıkça bu makine halkın gerçek evlatlarını birbiri peşi sıra kurban etmeye devam edecektir.

ÖHH Kurucular Kurulu

http://www.uzxalqharakati.com/archives/8844

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: