“TURKUAZ” baskınında Özbekistan devlet televizyonunun salvoları


25 Ocak 2012 Çarşamba günü Kanaltürk televizyonunda yayımlanan “Neşter” adlı haber programında Özbekistan’da yaşadığı kabusu anlatan Türk işadamı Vahit Güneş‘e Özbekistan devlet televizyonlarından biri olan Yoshlar (Gençler) kanalından cevap geldi.

Bir devlet (?), bütün malına mülküne ey koyduğu, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bıraktığı, aylarca gizli servis hücrelerinde tuttuğu ve 700 bin dolar karşılığında alicenaplığını göstererek af(!)federek sınırdışı ettiği yabancı bir yatırımcıya cevap veriyor. Ne mutlu! Ne güzel!

BBC’nin Özbek bölümünün haberine göre 20 Şubat 2012 Pazartesi günü “Gençler” kanalında yayımlanan “Suç ve Ceza” adlı özel (!) haber programında suçlanan sekiz  Türk işadamının cezaya çarptırıldıkları fakat daha sonra “AF”fedilerek sınır dışı edildikleri ifade edilmiş. Özbekistan’da sürekli oturma izni bulunan ve ismi zikredilmeyen bir Türk vatandaşının ise üç yıl hapis ve 15 bin dolar para cezasına çarptırıldığı haberinin yer aldığı mezkur programda Vahit Güneş’in “Eğer biz hata yapmamış olsaydık burada altı buçuk ay tutulmazdık.” sözlerine de yer verilmiş.

“Bir garip ölmüş diyeler…”

Üç yıl hapis cezasına çarptırılan bizim ismini dahi bilemediğimiz bu vatandaşımızın “kurban” olarak seçildiği aşikar.

Vahit Güneş’in çok şükür ağabeyi varmış. Kendilerinden talep edilen 700 bin dolarlık “para cezası”nı ödeyerek necat bulmuş.

Şunu da söylemeden geçmek imkansız görünüyor: Özbekistan’da uygulanan para cezalarındaki indirim oranları gerçekten göz yaşartıyor.  Acaba yeryüzünde bu denli adaletli, bu denli insan merkezli, merhametli, adeta bir sevgi yumağını andıran bir hukuk sistemi var mıdır ki 80 milyon dolarlık “ceza”nın 700 bin dolara kadar inivermesini sağlayacak düzenlemeler, kanunlar, layihalar içeriyor olsun.

Bakalım Özbekistan’ın halihazırda bir hukuk devleti, İslam Kerimov’un da Türkî Cumhuriyetlerden birinin devlet başkanı olduğunu zannetmeye devam edecek miyiz?

Bakalım garibi yuğacak soğuk suyumuz kalmış mı?

……………………………………..

Orada ölen insanları gördük biz, işkenceden ölen insanları. Suratları parçalanmış, kolları kırılmış… Günlerce işkencede kalan hatta elektrik verilen…yani korkunç bir şey ya, korkunç bir şey.

Vahit Güneş, Neşter programındaki soruya cevaben

Vahit Güneş’in “Neşter” programındaki söyleşisi 1 : http://www.youtube.com/watch?v=sPD1_HOrMLU&feature=related

Vahit Güneş’in “Neşter” programındaki söyleşisi 2 : http://www.youtube.com/watch?v=2G8wccoUo4U&feature=related

Vahit Güneş’in “Neşter” programındaki söyleşisi 3 : http://www.youtube.com/watch?v=rIhO9GRJxQw&feature=related

qulnoma günlüğünden

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: