Diktatörün muamması : Şimdi kimi öldürmeli ki halk “yaşıyorum” zannetsin.


İstidadlı genç gazeteci Alişir, 2007’de Oş’ta göğsüne ve başına sıkılan kurşunlarla vahşice öldürülerek arkasında altı aylık bir kız çocuğu bıraktığında içimize kızgın bir loğ taşı oturmuştu. Bir hafta on gün kadar önce Rusya’nın İvanova şehrinde genç iş adamı, mahalle mescidinin nöbetçi imamı 38 yaşındaki Fuat Şakiri de yine göğsüne ve başına aldığı kurşunlarla hayatını kaybetti ve arkasında gözü yaşlı iki kız çocuğu bıraktı. Şakiri’nin acımasızca kurşunlanarak öldürülmesi bize Alişir’den miras kalan ve içimizde soğumaya yüz tutan loğ taşını çatlattı. Kerimov rejiminin akıl almaz gaddarlığı ve sınır tanımaz saldırganlığı sabır kâselerini bir bir taşırmakta. Özbekistan içinde olduğu kadar dışında da cinayet işlemekten geri durmayan Kerimov’un zulüm mekanizması kendi acı sonunu hazırlamakta.

 

Zaman zaman Alişir Saipov ve Fuat Rüstemhocayev gibi yüksek kabiliyetleri, toplum içindeki üst düzey saygınlıkları ve çağımızın ender görülen güzel ahlaklılığın çevrelediği örnek kişilikleri ile dikkat çeken ve henüz 20’li, 30’lu yaşlarında bulunan şahıslar, yegane faaliyet alanı Kerimov ve rejimini “yaşatmak” olan Özbek KGB’si MXX (Milli Xavfsizlik Xizmeti – Ulusal Güvenlik Örgütü) tarafından katledilerek Özbek halkının üzerindeki ölü toprağının “temiz” kanla sulanarak daha bir ağırlaştırılması hedefleniyor. Görünürde bu, kanlı rejim tarafından ulaşıldığına inanılan güvenilir limanlardan biri, insanların güvenlik endişelerinin tırmandığı “tedhiş” seviyesiyse elindeki kanı gizleme gereği dahi duymayan rejim için elde edilmiş en önemli mevzi. Görünenin derununda sakladıkları ise sadece Allah’a ayan.

Fakat zulm ile âbâd olmaya ahd edenlerin saltanatlarının, mazlumların celâl ve ikram sahibinin katına vasıtasız ulaşan “âh”larıyla nasıl da yıkıldıklarını göreceğiz inşallah.

Hile yapan ve tuzak kuranların hilelerinin Allah’ın “mekr”i karşısında nasıl da tuz gibi eridiğini göreceğiz inşallah.

qulnoma günlüğünden

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: