ÖZBEKİSTAN HALK HAREKETİ’NİN BEYANATI – AAT


21 Temmuz 2011 Perşembe

16 Temmuz’da Rusya’nın “Regnum” haber ajansı, Özbekistan adli organlarındaki kaynaklarına dayanarak, Özbekistan Başsavcılığında “Ekremîler” adlı köktendinci akıma mensup şahıslar hakkında soruşturma açıldığını, aranan şahısların içişlerine bağlı birimler, yerel idareciler ve diğer devlet görevlilerine telefon ederek onları tehdit ettikleri ve bu şekilde suç işledikleri doğrultusunda bir haber yayımladı.

Bu konuyla ilgili olarak “Özbekistan Halk Hareketi” yönetimi aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Özbekistan Cumhuriyeti mahkemeleri, savcılık ve içişlerine bağlı birimlere telefon açılması herhangi bir köktendinci akıma mensup şahıslar tarafından değil “Özbekistan Halk Hareketi” tarafından gerçekleştirilen bir eylemdir.

Son zamanlarda, özellikle 2010 yılının sonları, 2011’in başlarında Özbekistan adli organları, yerel yönetimler ve kendi kendini yönetme organları yani mahalle komiteleri üyeleri tarafından 13 Mayıs 2005’te Andican’da hükümete bağlı silahlı güçler tarafından kurşuna tutulan ve canını kurtarmak için kaçmak zorunda kalan, günümüzde yabancı ülkelerde mülteci statüsünde yaşayan, “Andican-Adalet ve Kalkınma” teşkilatı çatısı altında birleşen muhacirlerin aile üyeleri ve yakınlarına yönelik takip ve tazyikler şiddetli bir şekilde arttı. Anne ve babalarının yaşlarına hürmet kılınmadan, kadın çocuk demeden, Andicanlı kaçkınların bütün aile fertleri ve yakınları yerel idareciler tarafından içişlerine bağlı birimlere yasadışı (yani hiçbir mahkeme ya da savcılık kararı olmadan) bir şekilde çağrılarak sorgulanmaktalar, onlar 12-15 saat boyunca yasadışı olarak tutulmakta hatta bazı bölgelerde küçük yaştaki çocukların birkaç gün boyunca gözaltında tutuldukları durumlar dahi kaydedilmekte. Bu olaylar sadece Andican şehrinde ve vilayetinde değil Hokand, Taşhkent şehirleri ve bazı vilayetlerde özellikle Semerkand ve Kaşkaderya’da da görülmekte.

Gözlemlenen bütün olaylarda, içişleri mensuplarının mülteci olarak yabancı ülkelerde yaşamak zorunda kalan insanların aile fertleri ve yakınlarını açıkça tehdit ederek, onları korkutarak yabancı ülkelerdeki çocuklarının, eş ve babalarının eve, ülkeye dönmelerini sağlamaya, Devlet Başkanından af dileyerek tövbe ve tazarruda bulunmaya zorlamak amaçlanıyor.

Devlet görevlileri bu davranışlarını meşrulaştırmak için bunun yukarıdan gelen bir emir olduğunu kaçamak bir şekilde ifade etmelerine bakılmaksızın onlar bu davranışlarıyla sadece insan ve çocuk haklarını kabul edilemez bir şekilde çiğnemekle kalmamış belki yetkilerini açıkça suistimal ederek ÖC Ceza Kanununun 205 ve 206. maddelerini çiğneyerek suç işlemişlerdir.

İşte bu gün geçtikçe artan ve şiddetlenen tazyik ve tehditlerin önünü almak, devlet erkinin taşra teşkilatlarında çalışan sorumluları ifa ettikleri kamu hizmetini Özbekistan Cumhuriyeti’nin anayasası ve kanunlarına uygun olarak yerine getirmeleri sağlamak, onlara verilen talimatları halkın yararına ve vicdanî olacak  bir şekilde yerine getirmeye davet etmek amacıyla “Özbekistan Halk Hareketi” yönetimi, Özbekistan Cumhuriyeti’nin bütün devlet birimleri, yetkili şahıslar, devlet teşkilatları ve işletmelerinin yöneticileriyle sorumlu şahıslara resmî olarak işbu çağrıyı yapmaktadır.

Bizim bu çağrımız belirlenen yerlere telefon aracılığıyla da ulaştırılmakta. İşbu çağrıda hiçbir şekilde korkutma, tehdit veya insan hayatına tehlike salıcı beyanlar, çağrılar yankılanmamıştır. Çağrının metni internet sayfalarında, özellikle “Özbekistan Halk Hareketi”nin facebbok’daki sayfasında, YouTube sayfasında, “Andican – Adalet ve Kalkınma” teşkilatı, “Tayanç” teşkilatı ve birçok muhalefet sitesinde ilan edilmiştir.

Aksine, çağrı telefon aracılığıyla duyurulurken devletin resmi görevlileri tarafından yanıt olarak tehditler, çok yakında bütün devlet düşmanlarının soy soplarına, boylarına varıncaya kadar yok edilecekleri şeklinde korkutmaya yönelik sözler sarf edilmiştir.

Bütün telefon konuşmaları kayıt altına alındı ve onlardan daha sonra Özbekistan yetkililerinin yargı önünde hesap vermesinde somut delil olarak yararlanma planlanmaktadır.

Bizim bütün çalışma ve eylemlerimiz sadece ve sadece tek bir şeye, çocuklarımız, ana babalarımız, kardeşlerimiz, bacılarımızın anayasal hak ve hukuklarını korumaya yöneliktir. Biz mert insanlarız ve Özbekistan kanunlarına saygılıyız. Biz, sizlerden de mert olmanızı ve Özbekistan kanunlarına saygı göstermenizi talep ediyoruz. Eğer sizin de herhangi birimize yönelik herhangi bir sorunuz varsa buyrun o kişinin adını söyleyin. Biz, size o kişiyle doğrudan bağlantı kurma imkanı sağlayacağız. Bizim bütün çalışmalarımız açık ve şeffaf bir siyasete dayalıdır ve biz mülakat yürütme taraftarıyız. Bizim, yakınlarımızın ve genel olarak Özbekistan’ın bütün vatandaşlarının anayasal hak ve hukuklarımıza Özbekistan devlet organlarının bütün yetkilileri tarafından cidiyetle saygı gösterilmesini talep ediyoruz ve bu yolda yapılacak bütün çalışma ve eylemlerimizi bundan sonra da – ta ki tam anlamıyla bir galibiyete erişmedikçe- yasal yollardan devam ettireceğiz.

Özbekistan Halk Hareketi yönetim temsilcileri

Muhammed Salih, Namaz Nurmümin, Hazretkul Hüdayberdi, Şemsuddin Atamatov, İsmailcan Dedecanov, Dilsare Fazılova, Muhammedsalih Abutov, Cihangir Usmanov, Muhiddin Şirinov

2011-07-21

http://andijonadolat.org/?p=4582

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: