Çin zulmü devam ediyor: Hoten’de haksız tutuklamaları protesto eden Doğu Türkistanlıların üzerine ateş açıldı


Amerikanın Sesi ve BBC Özbek servislerinde yer alan haberlere göre; Doğu Türkistan (Sincan – Uyguristan)’ın Pakistan sınırı yakınlarındaki Hoten şehrinde, Çin hükümetinin gerçekleştirdiği haksız tutuklamaları protesto eden tutuklu yakınlarına Çin kuvvetlerince operasyon düzenlediğini bildirdi. Çinli kaynaklar,  “isyancı”ların karakolu basarak  karakol binasını ateşe verdiği ve yapılan operasyonda karakol baskınını gerçekleştiren tüm eylemcilerin öldürüldüğünü duyurdu fakat bu kaynaklarda olayın ayrıntıları, ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi yer almadı. VOA ve BBC’deki haberlerde ise iki eylemciyle iki polisin öldüğü ifade ediliyor.

Dünya Uygurları Kurultayı temsilcilerinden Dolkun İsa, Çin kaynaklı haber ve yorumların tamamen uydurma olduğunu, olayları Çin hükümetinin başlattığını ifade ediyor. İki hafta önce Hoten’de birçok Uygur’un herhangi bir sebep gösterilmeksizin göz altına alındığını belirten Dolkun İsa “Pazartesi günü erken saatlerde, tutuklananların anne babaları, kardeşleri, dost ve yakınları toplanarak yetkililerle görüşmek istedi. Tutuklananlar serbest bırakılsın, haksız tutuklamalar durdurulsun, şeklindeki taleplerini dile getirdi.” diyor.

Çinli yetkililerin tutuklamaları protesto eden sivil halktan kişileri El-Kaide’yle işbirliği içinde olan “isyancı”lar olarak takdim etmesi ve tüm eylemcilerin öldürüldüğünü duyurması can kayıpları noktasında büyük bir endişeye yol açıyor.

***

BBC Özbek servisinin merkezi Almanya’da bulunan Dünya Uygurları Kurultayı’na dayanarak verdiği haberde 20 göstericinin öldüğü ifade edildi. Olaylarda göstericilerden 6’sının polis kurşunuyla vurularak, 14’ünün ise Çin polisi tarafından dövülerek öldürüldüğü bildirildi. Çin basını ise “terör saldırısı” olarak nitelediği olayda biri polis dört kişinin öldüğünü iddia ediyor.

 

Qulnoma gündeliğinden

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: