Müracaat – AAT


Andican Adalet ve Kalkınma Teşkilatı

8 Temmuz 2011 Cuma

2011 yılının 23 Haziran günü, 14 Mayıs 2005’ten beri hapishanede ceza müddetini dolduran Abdülmennan Artıkov (Ortiqov Abdumannon – Ортиқов Абдуманнон)’un cesedi cezaevi hastanesi Sangorod’dan alınarak İçişleri Bakanlığı görevlilerince evine getirildi. Abdülmennan Artıkov 2005 yılının 13 Mayıs’ındaki Andican mitingine katıldığı için 6 yıl hapis cezası almıştı.

1977 yılında doğan Abdülmennan Artıkov hapsedilinceye kadar Andican şehri, Kuzey Mikrorayon ilçesi, 12.Blok, Daire 28-29’da yaşadı. Evli olan Abdülmennan’ın çocuğu yok.

Görgü şahitlerine göre Abdülmennan Artıkov ağır işkencelere maruz kalmış. Karnından boynuna kadar yarılıp tekrar dikildiğini gösteren derin bir yara izi taşıyor. Başı ve kafatası da ezilmiş. Bütün vücudunda ezikler, morluklar açıkça görülüyor. Başı arkasından dikilmiş.

Ölümünden 18 gün  önce babası Latifcan Artıkov, oğlunu Karşı şehrindeki cezaevinde ziyaret etmiş. Abdülmennan, 25 gün sonra tahliye olarak evine döneceğini söylemiş. Abdülmennan bu ziyaret esnasında sapasağlammış. Hapishane düzeniyle ilgili hiçbir uyarı almamış.

Malum olduğu üzre, babası gittikten sonra Abdülmennan hücreye alınmış. Hücrede hapishane görevlilerince işkence edilmiş ve görevliler, onu hapisten canlı çıkarmayacaklarını söyleyerek  tehdit etmişler.

Hapishane yetkilileri tutuklunun ölüm sebebini şu şekilde açıklıyorlar: Abdülmennan Artıkov’a tahliyesinden önce ek ceza verildi. Kalbi işte bu haberi kaldıramadığı için öldü.

İşkence ve kötü muamele sonucunda Özbekistan cezaevlerinde son birkaç yıl içinde yüzlerce insan hayatını kaybetti. Hiçbirinde ölümle ilgili olarak gerekli adli inceleme yapılmadı. Tanıkların ağır işkence izlerini gördüklerini söylemelerine rağmen işkencelere yönelik herhangi bir soruşturma açılmadı.

Biz, hukuku korumakla görevli organlar tarafından tutuklulara yönelik bu ve benzeri yasadışı, acımasız, utanma ve vicdandan uzak uygulamaları insan haklarının ve de Özbekistan’ın altına imza attığı uluslararası anlaşmaların açıkça ihlali olarak görüyoruz. Biz, Özbekistan Cumhuriyeti hükümetinden öldürülen mahkumlar için adli soruşturma açılmasını talep ediyoruz.

Buna dayanarak biz, uluslararası örgütleri ve demokratik ülkelerin hükümetlerini de ceza ve tutukevlerindeki himayeden yoksun tutuklulara yönelik şiddet ve terör uygulayan Özbekistan yönetimine baskı oluşturmaya çağırıyoruz. Bununla birlikte hukukun üstünlüğünü sağlamak amacıyla suçlu olan Özbekistan yargı organları çalışanları ve devlet görevlilerinin yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz.

“Andican – Adalet ve Kalkınma” teşkilatı

Türkiye Türkçesine aktaran abdülkadir öğüt

http://andijonadolat.org/?p=4433

 

 

Abdülmennan Artıkov (Ortiqov Abdumannon – Ортиқов Абдуманнон)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: