ÖHH’nin faaliyetlerine ne şekilde katkı sağlayabilirsiniz? – pona.uz


7 Haziran 2011

ÖHH’ye üye olmak ve onun faaliyetlerine katkı sağlamak halkımızın bağımsızlık ve özgürlük isteyen her bir evladının vazifesidir. Çünkü ameller niyetlere göredir ve kendisi ve başkaları hakkında iyilik isteyenlerin bu yolda özveride bulunmaları tabiidir. ÖHH’nin çalışmalarına katkıda bulunmayı isteyenlerin aşağıdaki noktaları dikkate almaları gerekir diye düşünüyoruz:

1. Her şeyden önce ÖHH’nin nasıl bir hareket olduğunu bilmek. ÖHH vatanımızda bütün vatandaşlara zulmetmeyi ve onları horlamayı alışkanlık haline getiren mevcut diktatörlük rejiminin yerine bütün vatandaşlar için özgürlük, adalet ve hukuku temin etmek için  kurulan bir harekettir. Demek ki ÖHH nasıl bir harekettir diye sorulunca yukarıdaki cevabı vermek yerinde bir davranış olacaktır.

2. ÖHH’nin ilk görevi Özbekistan cezaevlerindeki haksız yere cezalandırılan kardeşlerimizin, abla ve kız kardeşlerimizin serbest bırakılmasını sağlamaya yöneliktir. Özbekistan’da mevcut zalim rejimin zulmünden nasibini almayan aile kalmadı desek hata etmiş olmayız. Bu sebeple kendileri ve yakınları zulme uğrayanların ÖHH’nin faaliyetlerine destek vermeleri kesinlikle zaruridir.

3. ÖHH insanlarımızın inanç,düşünce, seçme ve seçilme, toplumsal örgütlenme gibi haklarını kazanması için mücadele etmektedir. Eğer siz herhangi bir sivil toplum kuruluşuna üye iseniz ÖHH’nin çalışmalarına katılmak suretiyle üye olduğunuz teşkilat ya da derneğin de gelişmesine, özgürlüğünü kazanmasına katkı sağlamış olursunuz.

4. ÖHH’nin çalışmalarına katkıda bulunmak isteyenlerin onun tüzüğünü ve programını iyi bilmeleri, çalışmalarını buna göre düzenlemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde çalışmalarda karmaşa, anlaşmazlık ve yersiz ihtilafların ortaya çıkma olasılığı bulunmaktadır.

5. ÖHH’nin çalışmalarına aktif katkıyı bu hareketi yakınlarınıza tanıtarak başlatabilirsiniz. Bu amaçla harekete ait belgeleri onun internet sayfasından alarak hareketten ve faaliyetlerinden haberi olmayan kişilere verebilirsiniz.

6. Sohbet ve arkadaş ortamlarında, aynı şekilde internet ve telefon aracılığıyla hareketin faaliyetlerine ilişkin bilgileri diğer insanlara ulaştırmanız mümkün. Bunu yaparken hareketi kısa ve özlü bir biçimde tarif etmeniz önem arz etmektedir.

7. Sizin hareketin faaliyetlerine sıcak bakan yakınlarınız ve dostlarınızla hareketin barışçıl gösterilerine, sosyal ve kültürel etkinliklerine katılmanız nur üstüne nur olacaktır.

8. Hareket hakkında yalan ve iftira da bulunulduğunda bu kişileri insafa davet etmenin, dinleyenlere bu sözlerin doğru olmadığını söylemenin ve hareket hakkındaki gerçekleri ifade etmenin de bizim çalışmalarımız için önemli bir katkı olduğunu unutmayın.

9. İmkanlarınız ölçüsünde harekete maddi ve manevi yardımda bulunarak halkımızın zulümden kurtuluşu için kendi payınıza düşeni yapmış olursunuz.

10. UNUTMAYINIZ Kİ ÖHH SİZİN HAREKETİNİZDİR, HERKESİN ÖZGÜRLÜĞÜNE ve HAKLARINA KAVUŞMASINI KENDİNE AMAÇ EDİNMİŞ OLAN BİR HALK HAREKETİDİR.

 

Türkiye Türkçesine aktaran abdülkadir öğüt

 

http://ponauz.turkiston.tv/archives/1211

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: