Özbekistan halk harekatı toplandı – ERK


Sürgünde yaşayan Özbek muhaliflerin oluşturduğu Özbekistan Halk Hareketi (ERK), Almanya’nın başkenti Berlin’de ilk kurultayını yaptı

AYSUN GÖKMEN
BERLİN

Yapılan kurultayda, ERK Partisi Genel Başkanı Muhammed Salih, bir yıllık bir süre için hareketin başkanlığına seçildi.
Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen toplantıda bir araya gelen Özbekistan muhalefet temsilcileri ve rejim karşıtları, kısa süre önce kurulan Özbekistan Halk Hareketi oluşumunun programını da belirledi.
Toplantıda, Özbekistan’daki 5 muhalefet partinin temsilcilerinin yanı sıra Özbekistan rejim muhaliflerinin temsilcisi, Avrupa’da sürgün hayatı yaşayan Muhammed Salih ve Rusya İslam Birimi Başkanı, Müslüman Rus aydın Haydar Cemal de hazır bulundu.
1993 yılından beri sürgünde olan ve halen Norveç’in Oslo kentinde yaşayan Salih, 18 yıldan beri ilk defa tüm sivil kuruluşlar, sürgündeki 6 parti ve diğer teşkilatların temsilcilerinin bir hareketin şemsiyesi altında bir araya geldiğini belirterek, “Bu, büyük bir olay. Bugüne kadar hep birleşmek için çırpındık. Bunu başaramamıştık, ama bugün bu gerçekleşti. Yakın zamanda Özbekistan’da terör estiren Kerimov’un iktidardan indirilip Özbekistan’ın yeniden gülen yüzüne kavuşacağımıza inanıyorum. O zaman benim için de sürgün hayatı son bulacaktır” dedi.
Son dönemlerde dünyadaki gelişmelerin Özbekistan’ı izole etmesine rağmen ülkede önemli gelişmeler olduğuna dikkat çeken Salih, “Özbekistan bir yıl önceki gibi değil ve toplumun siyasi katılımı oldukça yükseldi. 22 yıldan beri iktidarda olan, 20 yıldır seçim yapmadan sahte referandumlarla kanunsuz bir şekilde hükmünü sürdüren Kerimov rejimine karşı halk geniş çaplı direniş başlattı. Bu oluşum da bunun göstergesidir” şeklinde konuştu.

ÖZBEK HALKI DÜNYA SİYASİLERİNDEN DESTEK BEKLİYOR
“Özbekistan’da demokrasi taraftarları her zaman vardı ve olmaya da devam edecektir” diyen Salih konuşmasında, “Halen 20 binden fazla Özbek vatandaşı, siyasi nedenlerle tutuklu bulunuyor ve bu da Özbek halkının direniş potansiyelinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Dünyada tek Özbek halkında bulunan bu direniş gücüyle diktatör rejimin değişeceğine inancımız sonsuzdur” cümlelerine yer verdi.
Batının Özbekistan’a karşı çifte standart uyguladığına dikkat çeken Salih, “Özbekistan’da Libya, Suriye gibi Ortadoğu ülkelerinden iki kat fazla diktatörlük mevcut. Fakat bugüne kadar Batı’dan herhangi bir destek görmedik. İlk kez 3 gün önce Alman Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Viola von Cramon bir açıklama yaparak Özbekistan rejimi muhaliflerine destek çağrısında bulundu. Diğer siyasilerden de bu desteği bekliyoruz” dedi.
Andican olaylarında bir günde 3 bin Özbek vatandaşının Kerimov rejimi tarafından katledildiğine dikkat çeken Salih, “Başka Andican olayları yaşanmaması için dünyanın desteğini bekliyoruz. Özellikle birçok yönden bağlı bulunduğumuz kardeş ülke Türkiye’nin, Ortadoğu’da olduğu gibi Özbekistan rejim muhaliflerini desteklemesini ümit ediyoruz. Türkiye bizim için birçok açıdan çok önemli bir ülkedir” şeklinde konuştu.

ÖZBEKİSTAN’DA “BARIŞ” ADI ALTINDA DEVLET TERÖRÜ
Salih konuşmasını, “Sürgünde olan bir ben değilim, benim gibi milyonlarca insan bulunuyor. Kerimov’un ‘barış” dediği, resmen devlet terörüdür ve insanlar savaştan kaçar gibi Özbekistan’dan kaçmak zorunda bırakıldılar” cümleleriyle noktaladı.
Toplantıya katılan Andican Adalet ve Kalkınma grubu lideri Şemseddin Atamatov da Özbekistan Halk Hareketi oluşumuyla özgürlük yönünde çok önemli bir adım atıldığına dikkat çekti. Özbek halkının tarihte en fazla aldatılan halk olduğunu ifade eden Rusya İslam Birimi Başkanı Haydar Cemal ise konuşmasında, “Özbek halkı tarihler boyu hep özgürlük ve barış gelecek diye ümit etti. Fakat maalesef halk halen derebeylik sistemi altında eziliyor ve bu baskılar da giderek artıyor. Özbek halkı bir köle gibi pamuk tarlalarında çalıştırılıyor, ekolojik zehirlenme yaşıyor” dedi.
Özbekistan’ın Sovyet Birliği arazisinde Rusya ve Ukrayna’dan sonra 3. büyük ülke olduğuna dikkat çeken Cemal, “Stratejik açıdan çok önemli bir konumu olan Özbekistan’daki gelişmeler, tüm Avrasya’yı yakından etkileyecektir” diye konuştu.

İSTANBUL
24.05.2011http://uzbekistanerk.com/trk/?p=735

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: