Özbekistan Halk Hareketi(ÖHH)’nin ilk kurultayında alınan kararlar – ERK


1. Anayasayı kabul edilemez bir biçimde çiğnediği, egemenliği yasa dışı yollarla işgal ederek dikta rejimi kurduğu için, ülke ekonomisini çökerttiği için, topyekûn baskı ve şiddet yoluyla hür fikirli insanları ve muhalefet temsilcilerinin manen ve cismanen yok ettiği için;

1990 yılında Hokand’da savunmasız vatandaşları vurduğu için, 1991 yılında demokratik haklarını talep eden öğrencileri ve 2005 yılında Andican’daki göstericileri kurşuna tutarak katlettiği için;

Devlet hazinesini yağmaladığı için, halkın zenginliklerini şahsi mülküne dönüştürdüğü için İslam Abduganiyeviç Kerimov ve onun aile üyelerinin Özbekistan halk mahkemesi önünde hesap vermesi gerek.

Kerimov’un kızları Gülnare ve Lale’nin ne manevi  ne de hukuki olara Özbekistan’ı yabancı ülkelerde temsil etmeye hakları yok ve onların bugün oturdukları diplomatik görevlerden derhal alınmaları gerek.

Bu kişiler tarafından çalınarak yurt dışına çıkarılan bütün zenginliğin Özbekistan halkına geri verilmesi şart.

Biz Özbekistan Parlamentosunu, yürütme ve yargı organlarını, İçişleri Bakanlığını ve Milli Güvenlik Teşkilatını halkın yanında yer almaya ve devleti yasa dışı yolarla işgal altında tutan zorbayı  izole ederek onun halk mahkemesinin adaletinden kaçmasına olanak vermemeye çağırıyoruz.

Biz Özbekistan halkını nihayet ayağa kalkarak, barışçıl yollarla protesto eylemlerini başlatmaya davet ediyoruz.

Bu kutlu harekete  Kerimov rejimi tarafından öldürülen binlerce masum vatandaşımız için, çocuklarımızın özgür ve müreffeh gelecekleri için başlamamız gerekiyor.

Yaşasın özgürlük!

2. Özbekistan Halk Hareketinin Birinci Kurultayı Kırgızistan’ın güneyindeki feci olayları inceleyen Bağımsız Uluslararası Komisyon’un raporunu tatmin edici bulmakta ve bu raporda belirtilen taleplerin Kırgızistan hükümeti tarafından yerine getirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Berlin

24.05.2011

Türkiye Türkçesine aktaran abdülkadir öğüt

http://uzbekistanerk.com/uzb/?p=2354

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: