Senin baban bir melekti yavrum


Kerimov’un küçük kızı peder-i âlilerine “diktatör” diyen Fransız gazeteci Augustin Scalbert’i mahkemeye verdi.

 Özbekler ilginç. Sözleri özlerinden de ilginç. Fakat anlaşıldı ki işleri hepsinden de ilginç.

Özbekistan Cumhuriyeti devlet başkanlığı makamını 21 yıldır gasp eden İslam Abduganiyeviç Kerimov nâm  kanlı diktatörün küçük kızı, Özbekistan Cumhuriyetinin BM nezdindeki daimi elçisi, Cannes Film Festivalinin hanımağası, AIDS’le mücadelenin şannâk şövalyesi, Alain Delon’un ve Monica Belluci’nin en yakın dostu Lale Kerimova, yalan haber ve makaleler yayımlayarak itibarını zedelediği gerekçesiyle Fransa’nın önde gelen internet gazetesi Rue89’a 30 bin avroluk tazminat davası açtı. İlk duruşma 19 Mayıs’ta.

Allah bir kere şaşırtmasın

Mahkemeyi ilginç kılan en önemli nokta muhtemelen Kerimov’un diktatörlüğünün öz kızının şikayetiyle tescillenecek olması.

Özbek muhalefeti, insan hakları savunucuları ve Kerimov’un gadrine uğrayarak ülkelerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca Özbekistan vatandaşının heyecanla karşıladığı ve  tanık sıfatıyla müdahil olmak için hazırlık yaptığı yargılama süreci, hem Kerimov’un diktatörlüğünün demokratik ve bağımsız bir yargı tarafından sorgulanacak hem de kamuoyunun ilgisini Özbekistan’daki içler acısı duruma çekecek olması bakımından tarihi bir fırsat olarak görülüyor.

Dava, Rue89 muhabiri ve yazarı Augustin Scalbert’in 20 Mayıs 2010’da küçük kız Lale Kerimova tarafından Fransa’da gerçekleştirilen yardım geceleri üzerine kaleme aldığı “AIDS: Özbekistan’da baskı, Cannes’da geçit töreni” başlıklı yazıya dayanıyor. Kişisel servetleri milyar dolarlarla ifade edilen Kerimov’un kızları özelikle üç noktaya içerlemiş:

İlk olarak söz konusu yazıda babalarının “diktatör” olarak anılmış olması. Daha doğrusu Lale Kerimova için kullanılan “diktatörün kızı” ifadesi mahkemeye verilen dilekçede tahkir ve tezyif içerdiği gerekçesiyle şikayet konusu edilmiş.

İkincisi Lale Kerimova ve ablacığı Gülnare Kerimova’nın Özbekistan’ın itibarını aklamakla (Ana diline vakıf biraz da muzip fakat çokça da kem göz bu acar gazetecimiz, aklamak kelimesini temizlemek, paklamak anlamı dışında para aklamak anlamına da gelecek şekilde kullanılmak suretiyle öznesi Özbekistan’ın kudretli “melike”leri olan bir tarizde bulunma cür’et ve densizliğini göstermiş .) itham edilmiş olması.

Son olarak da Lale Kerimova’nın Paris’teki Versay Sarayı’nda (Şubat 2010) yardım amacıyla düzenlediği ziyafete 20 dakikalık katılımı için Monica Belluci’ye 190 bin avro ödediğinin iddia edilmiş olması.

Acar gazeteci Augustin Scalbert ve “Pilav diplomasisi”nin fâşı

Bu vicdanlı Fransız, Özbekistan’da olup bitenlere ve mihnetkeş Özbek halkına bizim kadar Fransız kalmamış olacak ki 19 Mayıs’ta gerçekleştirilecek ilk duruşma için ciddi bir hazırlık içine girmiş. Özgür Avrupa Radyosuna verdiği demeçte dikkat çekici açıklamalar yapıyor yazar:

–       İnternet sayfamızda Lale Kerimova’yla ilgili üç makale yayımlandı. Bu makalelerde Lale Kerimova’nın AIDS gibi hastalıklar veya dünyadaki açlıkla mücadele veyahut insan haklarını savunmak amacıyla yardım geceleri düzenleyerek Özbekistan’ın imajını allayıp pullamaya çalıştığını ifade ettik. Aslında Lale Kerimova’nın diktatör babası Özbekistan’da kızının propagandasını yaptığı bu işlerin mutlak surette tam tersini yapmakta.

Lale Kerimova’nın tertip ettiği muhteşem gecelerde “pilav diplomasisi”nin tadını çıkaran çoğu Fransız ve Avrupa’nın diğer yayın kuruluşları onun ve özellikle de Lale’nin ablası Özbekistan’ın BM teşkilatının Cenevre’deki  daimi temsilcisi ve İspanya’daki elçisi Gülnare Kerimova’nın “güzelliği, bilim kadınlığı, kabiliyeti ve ince zekâsı” hakkında coşup taşarak yazdıkları zamanda Rue89 farklı bir yol takip etti: Devlet başkanının kızlarının Paris’teki parıltılı hayatları ve onların Özbekistan’ı toz pembe gösterme çabalarının gerçek duruma ne kadar denk düştüğünü araştırmaya başladı. Bu araştırmalar neticesinde durumun sunulanın tam tersi olduğu gerçeğine ulaştı ve bunu yayımladı.

Kalplerimizin parmaklarının arasında olduğu kerem sahibi hidayet nurunu nasip etsin. Devam ediyor Augustin Scalbert.

–       Ne yazık ki Fransa’daki büyük gazeteler, radyo ve televizyonlar Özbekistan’daki asıl vaziyete, oradaki insan haklarına yönelik duruma ilgi göstermiyorlar. Zaten büyük gazeteler Özbekistan’da büyük yatırımları olan holdinglerin yönetiminde ve bu şirketler Taşkent’in hoşuna gitmeyecek yorumların yayımlanmasına imkan vermiyorlar. Fakat Fransa’nın en tanınmış bağımsız yayını olarak bizim hakikati yazmak dışında bir iddiamız yok.

Yazar, birçok resmi ve gayriresmi teşkilatın ve The Guardian, Economist, New York Times, Spiegel gibi dünyaca ünlü birçok gazetenin Özbekistan devlet başkanınından “diktatör” olarak bahsetmiş olmasına rağmen Kerimova’nın neden özellikle Rue89 gibi izleyicisi aylık iki milyon civarındaki kişiyle sınırlı olan bir yayını mahkemeye vermiş olmasını ya Rue89’un Fransa’daki şöhreti ya da Kerimova Hanımın danışmanlarının “ahmaklık”ıyla ilgili olabileceğini düşünüyor. Her şeye rağmen dava edilmiş olmalarını “dar görüşlülük” olarak niteleyen yazar “Lale Kerimova, gazetecilerin iftira ve hakaretle suçlandıklarında onlarca yıllık hapis cezalarına çarptırıldığı babasının ülkesinde değil, belki de basın özgürlüğü konusunda dünyanın en liberal devletlerinden biri olan Fransa’da olduğunu unutmuş görünüyor.” diyor. İslam Keimov’un diktatör olduğunu isbatlamanın dünyanın en kolay işi olduğunu ve ilgili makalelerde yer alan iddiaların delil ve belgelerinin ellerinde hazır olduğunu, mahkemeye iddialarını tasdik eden yüzlerce belgeyi, özellikle de bağımsız ve itibarlı teşkilatların raporlarını, Kerimov rejiminin kurbanlarının ifadelerini sunacaklarını belirtiyor ve “Mahkeme salonunda gerçekleşecek İslam Kerimov diktatör mü değil mi şeklindeki bir münazara da oldukça ilgi çekici olsa gerek.” diye ekliyor.

Takdirin bir tecellisi olarak Özbekistan Halk Hareketinin teşekkül etmeye başladığı günlere denk gelen bu davayla ilgili ayrıntıları ve mahkeme kararını merakla bekleyecek ve inşallah sizlerle de paylaşacağız.

17.05.2011

qulnoma günlüğünden

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: