Kerimov: Arap Dünyasındaki Ayaklanmalar Dış Kaynaklı – cihan haber ajansı


09.05.2011

Özbekistan’dan Arap dünyasında yaşanan yönetim karşıtı ayaklanmalarla ilgili ilk resmi açıklama geldi.

Özbekistan’dan Arap dünyasında yaşanan yönetim karşıtı ayaklanmalarla ilgili ilk resmi açıklama geldi. Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, petrol ve doğal gaz zengini Arap dünyasındaki yönetim karşıtı ayaklanmaların, dış kaynaklı güçlerin işi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Kerimov, uzun bir aradan sonra Tunus’la başlayan ve yaptığı domino etkisiyle diğer Arap devletleri Mısır, Yemen ve Suriye’ye de sıçrayan yönetim karşıtı ayaklanmaları değerlendirdi. Özbekistan’da ‘şehitleri anma ve hatırlama’ günü olarak kutlanan 9 Mayıs Zafer Bayramı töreninde Özbek basınına konuşan Kerimov, ‘Arap dünyasında yaşanan ayaklanmaları dış güçlerin çıkar maksatlı işi olarak’ değerlendirdi. Petrol ve doğal gaz zengini Arap dünyasında beklenmedik bir anda patlak veren yönetim karşıtı bu ayaklanmaların tesadüfi bir durum olamayacağına dikkat çeken Kerimov, tüm bu eylemlerin dış kaynaklı olduğuna vurgu yaptı.

Benzer bir durumun 2005’de Andijan’da da yaşandığına dikkat çeken Kerimov, Arap dünyasındaki yönetim karşıtı eylemlerin perde arkasında başka güçler olduğunu ve ilgili ülke halklarının dışarıdan kumandalı tezgahlarla harekete geçtiğini kaydetti.

Kerimov, devletine ve milletine bağlı yetişmiş ve hiç kimseden geride kalmayan Özbek halkı ve gençliğinin, ülkesinde, benzer olumsuzluklara asla müsaade etmeyeceğini dile getirdi.

(Cihan Haber Ajansı)

http://www.haberler.com/kerimov-arap-dunyasindaki-ayaklanmalar-dis-2713511-haberi/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: