“Arap baharı”ndan sonra “Türk yazı” mı geliyor?: Özbekistan Halk Hareketi kuruldu.


Özbekistan’da Diktatör Kerimov rejimine son vermek amacıyla Erk Partisi, Andican Adalet ve Kalkınma Teşkilatı, Dayanç Kültür ve Eğitim Cemiyeti gibi muhalif güçler tarafından kurulan “Özbekistan Halk Hareketi” halkı diktatörlüğe karşı sivil itaatsizliğe, halihazırdaki Özbek idarecileri ise kanunları uygulamaya çağırdı.

Özbekistan 21 yıldır, muhaliflerini kaynar sularda haşlayan, kendi halkının üzerine ateş açma emri veren, on binlerce masumu “Jaslık – Gençlik” adını verdiği kamplarda işkenceden geçiren, ülkenin bütün zenginliklerini iki kızı ve etrafındaki bir avuç eşkiyayla talan eden ya da tahtını güvence altına alabilmek için kâh şu kâh bu emperyal ülkeye peşkeş çeken, şairleri hatta onların özürlü çocuklarını dahi düzmece suçlamalarla hapseden, halkını açlığa ve sefalete mahkum eden, kendi çıkardığı kanunları yine kendi çiğneyerek başkanlık makamını gasp eden Kerimov tarafından yönetilmekte.

Şimdi söz millette! 21 yıldır Kerimov insafa gelir ya da ölür gider diye bekleyen, barışçıl ve demokratik yollarla zalime karşı durma umuduyla yaşayan halk kanlı diktatörü ve onun mafyavari yapılanmasını devirmek için sokağa çıkmaya hazırlanmakta.

Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH)’nin Almanya’nın Düsseldorf şehrinde yürütme kurulunun genişletilmiş toplantısı yapıldı.

2-4 Mayıs günlerinde Almanya’nın Düsseldorf şehrindeki toplantı, ÖHH’nin kurucuları arasında yer alan Andican Adalet ve Kalkınma Teşkilatı, Erk Demokratik Partisi, Dayanç Cemiyeti, Özbekistan Demokratik Güçler Forumu ve bir grup siyasetçiyle uzmanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH)’nin hazırlanmakta olan tüzük ve programıyla ilgili teklifler değerlendirildi ve Hareket’in bundan sonra gerçekleştireceği programlarla 25 Mayısta yapılması planlanan kurultayı organize etmek üzere bir çalışma grubu oluşturularak görevlendirildi.

***

Attan düşse de eyerden düşmeyen kanlı zalim Diktatör İslam Abduganiyeviç Kerimov

21 yıl var ki Özbek’in anasından emdiği süt burnundadır.

21 yıl var ki on binler kanlı zalimin zindanlarında, tabutluklarında kan yutup kan solumaktadır.

21 yıl var ki bir ülkenin namusu, bir milletin vicdanı olmuş şair ve yazarlar, bilim adamları ve aydınlar ya açlığa ve ölüme terk edilmiş ya çölün derinliklerindeki deliklere tıkılmış ya sövülüp dövülmüş ya sürülmüş ya da öldürülmüştür.

21 yıl var ki öz halkının kanını içen zalim, tahtını güvence altına almak için  Zerefşan altınından yapılma kadehlerde bu kanı çağın bütün emperyal güçlerine rüşvet olarak sunmaktan da bir gün bile geri durmamıştır.

21 yıl var ki bu ülkede yerli ya da yabancı herhangi bir nesne, can ya da mal Kerimov’un, iki kızının ve bir avuç  mafyözün tasarrufundadır.

21 yıl var ki 7 yaşındaki sebiler de 77′sindeki dedeler de kanun(!) zoruyla pamuk tarlalarındadır.

21 yıl var ki bir zamanların  asude ülkesi Özbekistan’ın erkekleri özge yurtlarda kulluğa, kadın kızları fuhşa mahkum edilmiştir..

21 yıl var ki bu ülkede nefes almak rüşvetledir, nefes vermek rüşvetledir.

21 yıl var ki insan onuru, hak ve hürriyetleri bu kanlı zalimin ayakları altındadır.

21 yıl var ki Türkistan bu kanlı zalimin ayakları altındadır.

21 yıl var ki…

***

Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH) Bildirisi

Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH) Muhtasar Programı

***

o7.05.2011

qulnoma günlüğünden

Advertisements

One Trackback to ““Arap baharı”ndan sonra “Türk yazı” mı geliyor?: Özbekistan Halk Hareketi kuruldu.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: