Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH) Bildirisi – ERK


Son zamanlarda yapılan sosyal ve siyasî  analizlerde öne çıkan fikirlerin çoğu Özbekistan gibi katı ve cani bir rejimle mücadele eden güçlerin mücadele şeklinin değişmesinin gerekliliği etrafında durmaya başladı. Siyasî ve dinî muhalefet Özbek halkı için baş koyan farklı meslek gruplarındaki kişiler yavaş davranmakla, gereğinden fazla liberal olmakla suçlandı. Gözlemciler yirmi yıldır Batı demokrasilerinin seçimler aracılığıyla iktidar için mücadele etme şeklini kendine ilke edinen Özbek muhalefetinin Diktatör Kerimov’un tepeden tırnağa silahlı güçleriyle nasıl mücadele edebileceği konusunu kinayeli bir şekilde muhakeme ediyor.

Batı’da çok iyi işleyen seçim sisteminin Özbekistan’da yürek parçalayıcı bir soytarılıktan başka bir şey olmadığını anlayan çoğunluk Kerimov’u seçim yoluyla yenmenin ham hayalden ibaret olduğunu açıkça itiraf etmekte.

Bu durumda bizim mevcut mücadele şeklinin devamında  ısrar etmemiz, onu haklı çıkarmaya çalışmamız, “Gandi hareketi” gibi bizde asla zemin bulamayacak ütopik hayallerle faaliyet yürütmemizin kendi kendimizi aldatmaktan, halkı kandırmaktan başka bir şey olmadığını anladık.

Biz bu ve diğer önemli faktörleri göz önünde bulundurarak rejimin mütecaviz tabiatına karşı durabilecek, onun çıkışlarına en uygun şekilde cevap verebilecek bir yapı  oluşturmaya karar verdik. “13 Mayıs İttifakı”nın çatısı altında kurulan bu yapıyı Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH) olarak adlandırdık.

Yani Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH) katil rejimin baskıcı siyasetinden azap çeken binlerce insanın arzusu ve zamanın icabı olarak dünyaya geldi. Ve bu gerçekten de  millî bir cephe olarak şekillenmeye aday bir oluşumdur. Buna binlerce kişiden alınan destek sözü işaret etmektedir, Kerimov’un zulmü altında ezilen halkımızın görünen ve görünmeyen teveccühü buna işaret etmekte.

Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH) meydana çıkıyor, bütün vatansever güçleri onun saflarına davet ediyoruz.

Özbekistan Halk Hareketi (ÖHH)

http://uzbekistanerk.com/uzb/?p=2142

Türkiye Türkçesine aktaran abdülkadir öğüt

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: