Bişkek ve Ankara Vizelerin kaldırılması Konusunda Anlaştı – ozodlik.org


Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan’a sermaye girişini sağlamak için her şeyden önce rüşvete son verilmesi gerektiğini ifade etti.

02.02.2011

Kırgızistan ve Türkiye arasındaki vizeler tamamen kaldırıldı. Bu konuda 2 Şubat günü Kırgızistan (Kırgız Respublikası) Başbakanı Almazbek Atambayev Bişkek’te gerçekleştirilen basın toplantısında bilgi verdi.

İki ülke vatandaşları için vizelerin kaldırılması konusunda Başbakan Almazbek Atambayev’in  ifadesine göre Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bişkek ziyareti kapsamında anlaşma sağlandı.

Hatırlanacağı gibi 1 Şubat günü akşam saatlerinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan resmî ziyaret çerçevesinde Bişkek’e gelmişti.

Bugün iki ülke hükümet başkanlarının yaptığı görüşmede vizelerin tamamen kaldırılmasının yanında (Bugüne kadar Kırgızistan vatandaşlarının Türkiye’de sadece bir ay süreyle vizesiz dolaşmaları mümkündü.) Kırgızistan’a semaye girişi için uluslarası bir komite kurulması konusunda da anlaşmaya varıldı.

Atambayev, görüşmemizin önemli neticelerinden biri de uluslararası komite kurulması kararı oldu hatta ilk toplantının mart ayında Türkiye’de yapılması kararlaştırıldı. Komitenin temel görevi Kırgızistan’da gerçekleştirilecek ıslahatlara yardım vermek ve ülkeye sermaye girişini sağlamaktır, açıklamasını yaptı.

Bununla beraber Kırgızistan Başbakanı Türkiye’den 10 milyon Amerikan Doları tutarında yardım alındığını da ifade etti.

Atambayev ” Bu ilk ödem kısacası. İkincisi mart ayında yapılacak. Bütçedeki yetersizliği göz önünde bulundurduğumuzda bu bizim için büyük bir yardım.” dedi. 

Bunun dışında Atambayev’in ifadelerine göre Türkiye, Kırgızistan’ın güneyindeki hastane, okul benzeri binaların yapımı için daha önceden açıkladığı 11 milyon dolarlık yardımın miktarını 15 milyon dolara çıkarmak istiyor.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ise vizelerin kaldırılması konusunda ilk adımda vizesiz dolaşımın 90 güne çıkarılacağını, 2011 yılı sonuna kadar da vizelerin tamamen kaldırılmasının planlandığını ifade etti.

Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Kırgızistan’ın kalkınması için kendi görüşlerini de paylaştı. Ona göre Kırgızistan’ın ilerlemesi için, ülkeye sermaye girişinin sağlanması için her şeyden önce  rüşvetin engellenmesi gerekiyor. Erdoğan’a göre bu sadece Türkiye’den değil diğer ülkelerden de sermaye akışını sağlayacak.

Erdoğan “Kırgızistan’da güvenli bir ortamın oluşması ve ülke idaresinin bunu anlaması gerek. Belli çeteleşmeler ve rüşvet Türkiye’de de öteden beri zemin bulmuştu. Günümüzde ben Kırgızistan’da da bu durumun azaldığını biliyorum.” diye cevap verdi Kırgızistanlı basın mensuplarının sorularına.

Kırgızistan’a düzenlediği resmî ziyaret çerçevesinde Erdoğan’ın, Devlet Başkanı Roza Otunbayeva, Meclis Başkanı Ahmedbek Keldibekov ile görüşmesi, Parlamento’da bir konuşma yapması, Kırgız-Türk Ticaret Forumu ve Türkiye’nin Bişkek’teki yeni elçilik binasının açılışına katılması ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesini ziyaret etmesi bekleniyor.

Türkiye Türkçesine aktaran madali o’g’li

Haberin özgün metni:  http://www.ozodlik.org/content/article/2294883.html

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: