Özbekistan’daki Türk okulu, bürokratik zorluklar yüzünden eğitimi durdurdu – Zaman


19.01.2011 

Türk şirketi Silm AŞ ve Özbekistan Dışişleri Bakanlığı ortaklığıyla Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 1995’ten beri faaliyet gösteren Uluslararası Taşkent Uluğbek Okulu, uzun süredir ülkede karşılaştığı bürokratik engeller yüzünden bütün eğitim faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

Silm AŞ tarafından yapılan açıklamada, okulun 1 Ocak 2011 itibarıyla “hiçbir kasıt ve kimseye zarar verme niyeti olmaksızın” Özbekistan’daki tüm eğitim faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığı belirtildi. Açıklamada, ayrıntılı olarak, okulu bu kararı almak zorunda bırakan sebepler anlatıldı. Eğitim sisteminde yapılan son değişiklikle okul çalışanlarının çalışma izinlerinin yenilenmesinde karşılaşılan zorlukların yanı sıra okulun eğitim gereçleri, ders kitapları, laboratuvar gereçleri ve bilgisayar gibi ihtiyaçların ithali sırasında izinler, gümrük işlemleri, ulaşım ve ödemeler konusunda karşılaştığı bürokratik engeller vurgulandı.

Açıklamada, “Okulumuzda çalışan yabancıların vizeleri, konaklamaları, uçak biletleri, sağlık hizmetleri ve maaşları konusundaki artan problemlere çözüm getirmek imkânsız hale gelmişti. Ülkede yabancı para ile alışveriş ve ödeme yapılması yasak olduğu halde, vize, kalacak yerlerin kirası ve sağlık hizmetlerinde Amerikan Doları ile ödeme yapmamız istendi. Bu da bu hizmetleri bizim için imkânsız kıldı.” denildi.

AYLARDIR MAAŞ ALAMAYAN PERSONEL MAĞDUR

Açıklamaya göre, Özbekistan’daki mevcut yasalara göre, yabancı parayla alışveriş, maaş ödemesi yapmak ya da almak yasak. Bu yüzden, veliler okul ücretlerini Özbek Somu’yla yaparken Özbekistan Ulusal Bankası yabancı çalışanların maaş ücretlerini Amerikan Doları’na çevirmek durumunda. Ancak açıklamaya göre, okulun 1995’te kuruluşundan itibaren bu paranın transferinde ve çevrilmesinde ciddi gecikmeler yaşanmış. Maaşlar için en son Mart 2009’da bir işlem yapılmış ve okulun Özbek Somu hesabında para mevcut olmasına rağmen 21 aydır okul çalışanları maaşlarını alamamış. İlgili bankanın konuyla ilgili cevabı ise hesaplarında yeteri kadar doların olmaması olarak belirtilmiş.

Bu arada, aylardır maaşlarını alamayan okul personeli de mağdur olmuş durumda. Birçok çalışan, yeterli maddi imkânları olmadığı için halen Taşkent’te mahsur kalmış bulunuyor. Okul yönetimi, eğitim faaliyetlerinin durdurulmasında güvenlik endişelerinin de etkili olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada, terörle mücadele ekiplerinin terörle hiçbir bağlantıları olmamasına rağmen bazı şirketlere düzenledikleri baskınlar gibi ülkedeki bazı yabancı yatırımcıların karşılaştığı olumsuz tavırlar ve kötü muamele hatırlatılarak, Silm AŞ’nin de kendi kurumlarının bu türlü baskılara maruz kalabileceğini düşündüğü ve çalışanlarının güvenliğinden endişe duyduğu belirtildi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1081078&keyfield=C3B67A62656B697374616E206F6B756C

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: