BBP’den Özbekistan’daki İnsan Hakları İhlaline Tepki – CİHAN


BBP Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Türk, “Askarov Zayniddin Abdurrasuloviç cezaevinde işkenceyle hayatını kaybetti. Çıkarlar adına her türlü kötü muamele destekleniyor izlenimi verilmemelidir. Türkiye insancıl ve ilkeli davranmalıdır.” dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Sekreter Yardımcısı Türk, Türkiye’nin resmi bir güvence altında Özbekistan’a iade ettiği Askarov Zayniddin Abdurrasuloviç’in, Özbekistan’da tutuklu bulunduğu cezaevinde işkenceyle hayatını kaybetmesi üzerine bir basın açıklaması ile insan hakları ihlaline tepki gösterdi. Türk, yaptığı yazılı açıklamada, “12 Mart 1999 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun onayı ile Dışişleri Bakanlığı tarafından Askarov Zayniddin’in Özbekistan’a iadesi istemiyle dava açılmıştı. 15 Mart 1999 tarihinde Fatih 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmada, Askarov, Özbek asıllı Kırgızistan vatandaşı olduğunu, kendisine isnat edilen suçlarla hiçbir ilgisinin olmadığını ispat etti. Avukatlar tarafından hazırlanan 100 sayfalık ilk dosyada iade talebinin tamamen siyasi olduğu, Askarov’un muhalif olduğu için istendiği ve iade edilirse ağır işkencelere uğrayacağı ve hatta idam cezasına çarptırılabileceği anlatılmasına rağmen iadesine karar verildi. Gelinen aşamada iadesinden sonra cezaevinde işkenceyle öldürüldü.” ifadelerine yer verdi.

BBP Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Türk, Türkiye’yi insancıl ve ilkeli davranmaya çağırarak, “Özbekistan’da daralan özgürlük ve hareket alanı Özbekistan’ın sadece Türkiye ile değil, tüm dünya ile olan ilişkilerini bozdu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı batının düştüğü çifte standartlı politikalara meyletmemelidir.” şeklinde konuştu.

Hükümeti, iktidarlık döneminde Orta Asya ve Türk Cumhuriyetlerine gereken ilgi ve ağırlığı vermemekle eleştiren Türk, Türk cumhuriyetlerinin en az AB kadar önemli olduğunu söyledi.

(Cihan Haber Ajansı) 03.12.2010

 

http://www.haberler.com/bbp-den-ozbekistan-daki-insan-haklari-ihlaline-2393572-haberi/

Advertisements

4 Comments to “BBP’den Özbekistan’daki İnsan Hakları İhlaline Tepki – CİHAN”

  1. neyse, bizde ozbekistanda bir parti açip, turkiye’deki insan haklari ihlallerine karsi arada bir bildiriler yaptirmaya baslamaliyiz 😉

    • Navbati bilan. 🙂

      BBP siyasi partiden çok bir toplumun “vicdan”ı görüntüsünde. Göremedikleri, bilemedikleri şeyler, akıl erdiremedikleri hesaplar çoktur belki fakat gördüklerini söylerler.

  2. ne zamandan beri cihan ajensi boyle bildiriler yayinlyoir. bildigim kaderiyle onlar normalde olumlu seyler yazarlardi, son zamanlara kadar. siyasetmi degistirmeye karar verdiler son anda? ve, hangi sebeple?

    • Zannetmiyorum. Rahatsız olduklarında kendileri söylemezler ama bir söyleyen çıkarsa da ince eleyip sık dokuyarak haberini de yaparlar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: