Türkistansız Türkistan Zirvesi


Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi toplandı çok şükür. Zirveden bir iyi bir de kötü haber var. İyi haber “daimi tarafsızlık” ilan eden Türkmenistan, Türk İşbirliği Konseyinde şimdilik yer almıyor olsa da ilk kez Berdimuhammedov’la devlet başkanı düzeyinde toplantıya  katılmış oluyor. Kötü haber, başlığımızın da mülhem olduğu eski mesele: Özbekistan’ın -aslında İslam Kerimov’un- zirveye katılmıyor oluşu. Malumunuz üzre; tahminen 30 milyon nüfusuyla Özbekistan, Türkistan’ın her anlamda tam merkezinde. Stalin tarafından Özbekistan tesmiye olunmuş ülke; Çarlık Rusya’sının Bozkır Genel Valiliği ve Türkistan Genel Valiliği olarak iki idari bölgeye ayırdığı, Sovyet Rusya’nın da boylardan millet, şivelerden edebî dil yaratma iradesini yansıtıncaya kadar Çarlık Rusya’sından aynen devraldığı tasnif içinde “Türkistan” olarak ifade edilen bölgenin ta kendisi. Demografik, tarihi, coğrafi, kültürel, dinî, iktisadî vs. vs. vs.  saikler göz önünde bulundurulduğunda Özbekistan’ın yer almadığı, katkı vermediği, sorumluluk almadığı hiçbir girişim gerçekçi olmayacaktır. Bu noktada Zaman gazetesinin konuyu duyururken attığı “İşbirliği Konseyi, Türk dünyasını tek çatı altında birleştirdi ” başlığını şimdilik sadece “komik” bir başlık olarak nitelemekle yetineceğiz.

Gelelim Kerimov’un Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsi davetine rağmen Zirve’ye iştirak etmemiş olmasının doğurabileceği tehlikelere, bunların birkaç başlıkta toplanması mümkün. Fakat yine şimdilik Kerimov’un iki yılı aşkın bir süredir Türkiye’ye uyguladığı “siyasi şantaj”a kısaca değinmekle iktifa etmek gerek.

Özbekistan’da malum Ağustos-Eylül 2008’de Özbek Risale-i Nur Talebelerine yönelik olarak başlatılan gözaltı, sorgulama ve mahkemeler hız kesmeden devam etmekte. Kerimov yönetimi, Özbekçe basında “Nurcu Avı” olarak da nitelendirilen cadı avını sürdürmekte kararlı gözüküyor. Özbekistan İnsan Hakları Girişim Grubu Başkanı Suret İkramov’ göre şu ana kadar çoğu iyi  eğitimli, yetenekli gençlerden oluşan 200’e yakın Risale-i Nur Talebesi hapsedilmiş. Bunların bir kısmının sorgusu devam etmekte olup bir kısmı da özellikle de Yedi İklim gazetesi ve Irmak dergisini çıkaran bir grup gazeteci, yazar ve çalışan başta olmak üzere 12 yıla kadar değişik hapis cezalarına çarptırılmış… Şantaj cephesinin özeti bu.

Bizim cephenin özeti ise özetlenemeyecek kadar “…” içeriyor ne yazık ki. Üç noktayla imlenen yere gam, keder, kasavet, rezalet, ihanet, ahmaklık, aptallık… hüzün gibi onlarca kelime arasından seçim yapmak maalesef mümkün görünmüyor.  Derin bir nefes veriyoruz “Hayy” ismiyle… “Allah” celle celaluhu lafzıyla alıyoruz daha derinden… “Hayy” diye veriyoruz yeniden… ve yeniden… ve yeniden… ve yeniden…

Advertisements

2 Comments to “Türkistansız Türkistan Zirvesi”

  1. Baslik çok isabetli olmus!

    • Eyvallah.
      Feleğin oku, tığı sürekli yüreğimize, ciğerimize isabet ediyor; biz bir başlıkta isabet etmişiz çok mu? 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: