Türk resmi heyeti Kırgızistan’da – samanyoluhaber.com


Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Hakkı Akil Başkanlığı’ndaki heyet, Bişkek, Celalabad ve Oş kentlerinde temaslarda bulunmak üzere Kırgızistan’a geldi.

Türk Havayollarına ait tarifeli uçakla Bişkek’e gelen Büyükelçi Hakkı Akil başkanlığındaki heyeti, Bişkek Manas Uluslararası Havaalanı’nda Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı ile Türk Büyükelçiliği yetkileri karşıladı.
Heyette, Dışişleri, İçişleri, Milli Eğitim Bakanlıkları temsilcilerinin yanı sıra, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Kızılayı’ndan üst düzey yetkililer yer alıyor.

Türk heyeti bugün Bişkek’te, geçiş hükümetin Başbakan Birinci Yardımcısı Amangeldi Muraliyev ile Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakpayev ile ayrı ayrı bir araya gelecek.

Heyet ayrıca, 24 Ağustos Salı günü Kırgızlar ile Özbekler arasında haziran ayında çatışmaların yaşandığı güney Oş ve Celalabad eyaletlerinde incelemelerde bulunacak.

Oş kentinde güneyin imarından sorumlu Başbakan Yardımcısı Cantoro Satıbaldiyev tarafından kabul edilecek olan heyet, iki ülke arasında müşterek hazırlanan eylem planını da görüşecek.

Aynı gün Celalabad’ı ziyaret edecek olan heyet, Oş kentinde Türk heyeti adından iftar verilecek. Kırgızistan’ın güneyinde yaşayan yaklaşık 15 bin Ahıska Türkünün temsilcileriyle de bir araya gelecek.

Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ile görüşmesi planlanan heyet, Bişkek’teki Türk üniversitelerini ziyaret edecek ve Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Murafaddin Sakimov ile bir araya gelecek.

Üç günlük temasların ardından heyet, 26 Ağustos’ta Türkiye’ye dönecek.

22.08.2010

http://www.samanyoluhaber.com/%28A%289iKAS8t4ywEkAAAAZmM3NWM5NTItOGIyOS00ZjI5LWFlY2UtY2IyZTVkNDFhMTBlSvzjSzLqDILLgj5mT2UmtSesYCk1%29%29/s_445616_turk-resmi-heyeti-kirgizistanda.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: