Türk Heyeti’nin Kırgızistan Temasları – iha


Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Hakkı Akil başkanlığındaki heyet Bişkek, Oş ve Celalabad kentlerinde temaslarda bulunmak üzere Kırgızistan’a geldi.
23 Ağustos 2010

Türk Hava Yolları’na ait tarifeli uçakla başkent Bişkek’e gelen heyette İçişleri, Dışişleri, Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileriyle Türk Kızılayı’ndan üst düzey yetkililer yer alıyor. Akil ve heyeti, temasları doğrultusunda Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ile bir araya geldi. Görüşmede 2 ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için birçok alanda ortak çalışmalar yapılacağı belirtildi. Görüşmede ayrıca Kırgızistan’da Haziran ayında yaşanan etnik çatışmalarda büyük zarar gören Oş kentinin yeniden yapılandırılması için hayata geçirilecek olan eylem planının ayrıntıları konuşuldu.
Ata Meken partisinin lideri Ömürbek Tekebayev’le de görüşen heyet, Kırgızistan’ın parlamenter yönetim sistemine geçmesinin çok önemli olduğunu bildirdi. Türk heyeti, temasları kapsamında geçiş hükümetinin Başbakan Birinci Yardımcısı Amangeldi Muraliyev ile de görüşmelerde bulundu. Muraliyev, Kırgızistan’a Türkiye’den son 4 ayda 5 yardım uçağı geldiğini ve 21 milyon dolarlık yardım yapıldığını hatırlatarak Türk hükümeti ve halkına teşekkürlerini sundu.

Akil ve heyetinin 24 Ağustos’ta Kırgızlarla Özbekler arasında çatışmaların yaşandığı Oş ve Celalabad bölgelerine giderek incelemelerde bulunması bekleniyor.

Kırgızistan’ın Oş ve Celalabad kentlerinde başlayan etnik çatışma sonucunda yaklaşık 400 kişi hayatını kaybetmiş ve 400 bin kişi evsiz kalmıştı. Özbeklerle Kırgızlar arasındaki çatışmalarda Özbeklere ait iş yerleri ve evler ateşe verilmiş, Oş kentinde ciddi hasarlar meydana gelmişti.

Kaynak: iha

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: