Doğu Türkistan katliamı Taksim’de protesto edildi


Doğu Türkistan’da geçtiğimiz yıl yaşanan olaylar, Taksim Meydanı’nda protesto edildi.

Pazar, 04 Temmuz 2010

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu Türkistan’da geçtiğimiz yıl yaşanan olaylar, Taksim Meydanı’nda protesto edildi. Bazı sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin destek verdiği eylemde Çin yönetimi aleyhinde sloganlar atıldı.

Doğu Türkistan Platformu tarafından gerçekleştirilen protestoya Büyük Birlik Partisi (BBP), MAZLUM-DER ve çok sayıda vatandaş destek verdi. Galatasaray Meydanı’nda toplanan grup, ‘Urumçi Katliamı’nı kınıyoruz’ yazılı pankart açtı. ‘Direne direne kazanacağız’,  sloganları atan grup, İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Taksim Meydanı’na kadar gelen grup, Cumhuriyet Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Doğu Türkistan Platformu Başkanı Hamit Göktürk, 26 Haziran 2009’da meydana gelen bir müslüman uygur kızına yönelik taciz sonrası geliştiği öne sürülen olaylarda Çin güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanılması sonucu çıkan olayları etnik çatışma ve katliama dönüştürüldüğünü belirtti.

Bu olayı protesto için 5 Temmuz 2009’da Urumçi’de toplanan kalabalığa ateş açılarak yüzlerce masum Türk’ün öldürüldüğünü hatırlatan Göktürk, “Olayların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen olaylar aydınlatılamamış, sorumlular adalet önüne çıkarılmamıştır. Aksine gizli ve açık idamlar yargısız infazlar ve sebepsiz tutuklamalar sürmektedir. Anaların göz yaşları dinmemiştir. Aksine acıları ve ızdırapları katlanarak artmıştır.” şeklinde konuştu.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylem açıklamalar sonrası olaysız sona erdi.

http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=120117

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: