Davutoğlu, Kırgızistan’a gidecek – AA


29 Haziran 2010 Salı

Davutoğlu, önümüzdeki günlerde Kırgızistan’a gidecek.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama, “Halk oylamasının huzur ve sükunet içerisinde, sağduyulu bir ortamda tamamlanmış olmasının demokrasi ve hukuk devleti yolunda atılmış önemli bir adım teşkil ettiği şüphesizdir” denildi.
Açıklamada, Türkiye’nin zor bir dönemden geçmekte olan kardeş Kırgızistan’ın demokratikleşme ve reform sürecine desteğini önümüzdeki dönemde de sürdüreceği ve 10 Ekimde yapılması öngörülen parlamento seçimlerine ilişkin sürecin demokratik kurallara uygun biçimde işlemesini temin amacıyla Kırgızistan’a her türlü katkıyı sağlayacağı ve bu yöndeki uluslararası girişimlerde yer alacağı kaydedildi.

Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) Dönem Başkanlığının Kırgızistan’ın istikrara kavuşması bağlamında Türkiye’ye ilave sorumluluklar ve imkanlar verdiği belirtilen açıklamada, “AİGK/CICA Dönem Başkanı olarak Türkiye, uluslararası toplumun Kırgızistan’a sağladığı desteğe katkı yapmayı öncelikli bir hedef olarak görmektedir” denildi.

Açıklamada, 15-18 Haziran tarihlerinde hükümet özel temsilcisi olarak Bişkek’te temaslarda bulunan Büyükelçi Fatih Ceylan’ın, AİGK/CICA Dönem Başkanlığı çerçevesinde uygulanabilecek bir eylem planının unsurlarını Kırgız muhataplarıyla görüştüğü belirtildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 21-22 Haziran 2010 tarihlerinde Astana’yı ziyaretinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev ile yaptığı görüşmelerde, AİGK/CICA Dönem Başkanı Türkiye’nin ve AGİT Dönem Başkanı Kazakistan’ın referandum sonrasında Kırgızistan’a destek sağlaması konusunu ele aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Davutoğlu’nun önümüzdeki günlerde Kırgızistan’ı ziyaret edeceği ve hem Türkiye’nin, hem de AİGK/CICA Dönem Başkanlığının desteğini yinelemeyi öngördüğü belirtildi.

http://haber5.com/davutoglu-kirgizistana-gidecek-haberi-84333.aw

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: