ABD, Özbek Mültecileri Kabul Etmeye Hazır


Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Kırgızistan’ın güneyinde yaşanan etnik çatışmalar sonucu mülteci duruma düşen Özbekleri kabul etmeye hazır olduğunu duyurdu.

Taşkent’te temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mülteci ve Göç İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Eric Schwartz, ülkesinin Özbek mültecileri kabul etmeye hazır olduğunu söyledi.Temasları sonrasında düzenlediği basın toplantısında açıklamada bulunan Schwartz, ABD’nin mültecilere kapısının her zaman açık olduğunu dile getirdi. Bir soru üzerine Schwartz: “Bu konuda öncelikle ABD’nin mültecilere kapılarını açan bir ülke olduğu söylemek isterim. En son geçen sene dünyanın değişik ülkelerinden 75 bin dolayında mülteci kabul ettik. Kırgızistan’daki Özbek mültecilerden de teklif gelmesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği’nin bunların üçüncü bir ülkeye gitmelerini uygun görmeleri halinde, bize düşen görevi yerine getirmeye hazırız.” diye konuştu. Schwartz, kabul edebilecekleri mülteci sayısı konusunda ise herhangi bir rakam telaffuz etmedi.

SORUŞTURMAYA DESTEK

Schwartz, Kırgızistan’ın güneyindeki Oş ve Celalabat kentlerinde yaşanan etnik çatışmalarla ilgili uluslararası bir soruşturmanın başlatılmasıyla ilgili bir soru üzerine ise ‘bu konuyu desteklediklerini’ söyledi. Schwartz,”Yaşananları araştıracak bağımsız ve tarafsız bir komisyonun olmasını ve bu komisyona uygun çalışma şartlarının oluşturulmasını destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Schwartz çatışmaların ilk günlerinde Özbekistan’ın kapılarını açarak 110 bin dolayında mülteciyi kabul edip ve ihtiyaçlarını karşılamasını ise insani yardım adına çok önemli bir çalışma olarak kabul ettiklerini dile getirdi.

(Cihan Haber Ajansı)

http://www.haberler.com/abd-ozbek-multecileri-kabul-etmeye-hazir-2128700-haberi/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: