ÖZBEKİSTAN’DA “KAVAK YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ”NE START VERİLDİ – TİKA


11.05.2010

Topraklarının çok az bir kısmı ormanlarla kaplı olan Özbekistan’ın bu konudaki sorununa çözüm bulmak amacıyla Başkanlığımızca hazırlanan “Kavak Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi”ne start verildi. Bu çerçevede ilk olarak Semerkant’taki Cambay Ormancılık İşletmesi’nde örnek bir kavak fidanlığı oluşturulması yönünde karar alındı.

Proje kapsamında yapılacakların tespiti için İzmit Kavakçılık Araştırma Enstitüsü Müdürü ile uzmanlarından oluşan 3 kişilik heyet, yerinde incelemelerde bulunmak üzere Özbekistan’a gitti. İnceleme ziyaretinde Özbekistan Tarım Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüşüldü. Özbek yetkililer görüşmede, Türkiye’nin kavak yetiştiriciliği konusundaki bilgi ve tecrübelerinden faydalanacak olmanın memnuniyetini belirtti.

Bu yıl uygulamaya başlanacak ve 2011 yılında tamamlanması öngörülen proje kapsamında Semerkant’ta Türk menşeli “Samsun”, “İzmit” ve diğer çeşit kavak ağaçlarından oluşan örnek bir fidanlık kurulması, mevcut fidanlıkların geliştirilmesi, Özbek uzmanlarının Türkiye’de eğitilmesi ve Türk uzmanlarının Özbekistan’da danışmanlık hizmeti vermesi ile kavak ağacının işlenmesi için bir atölye kurulması çalışmalarının gerçekleştirilmesi planlanıyor.

http://www.tika.gov.tr/TR/Icerik_Detay.ASP?Icerik=1401

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: