Türk Kızılayı Hem Kırgızistan Hem Özbekistan’da Yaraları Sarıyor


17/06/2010

Kırgızistan’ın Oş ve Celalabat şehirlerinde Kırgızlar ve Özbekler arasında meydana gelen şiddet olayları çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olurken, yaklaşık 100 bin kişi evlerinden ayrılarak mülteci durumuna düştü. Çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan Özbek asıllı Kırgız vatandaşları çareyi Özbekistan’a sığınmakta buldu.

Türk Kızılayı Kırgızistan’da Özbek ve Kırgızlar arasında meydana gelen çatışmalardan kaynaklanan insan ıstırabının dindirilmesi için ilk günden itibaren yürüttüğü yardım çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

15 Haziran tarihinde Kırgızistan’a inen ilk yardım uçağını bölgeye ulaştıran Türk Kızılayı; gıda, battaniye, mutfak seti ve tıbbi malzeme yardımlarının dağıtımını gerçekleştirmiştir. İlk etapta bölgeye sevk edilen yaklaşık 20 tonluk acil yardım malzemeleri Kırgızistan Kızılayı’nın işbirliği ile Oş kentinin hem Kırgız hem Özbek mahallerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Dyikan-Kyshtak, Dostuk Microdistrict, Boorukerdik, Jany Chek ve HBK mahallelerinde gerçekleştirilen dağıtımlar, bölgedeki gergin atmosfere karşın sorunsuz bir şekilde ev ev ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmıştır.

Son olarak, 19 Haziran tarihinde, TSİ 12:15’te temel ihtiyaç malzemeleri taşıyan 40 tonluk bir kargo uçağı Kırgızistan’a hareket etmiştir. Söz konusu yardım malzemeleri yine Türk Kızılayı’nın gözetimi ve denetiminde Kırgızistan Kızılayı ile işbirliği içinde zor durumdaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.

Özbekistan’daki Yardım Çalışmaları

Türk Kızılayı, 17 Haziran tarihinde bir yardım delegesini Özbekistan’ın Andijan kentine göndermiş olup, alanda yapılacak ihtiyaç tespitinin hemen ardından ek personel ve yardım malzemeleri bölgeye gönderilecektir. Gerek T.C Taşkent Büyükelçilği gerekse Özbekistan Kızılayı ile yapılan görüşmelerde bölgedeki insani durumla ilgili son bilgiler alınmıştır. Türk Kızılayı tarafından alanda yapılan ilk tespitlerde ise Özbekistan’a sığınan mültecilerin barınma sorunu olmamakla birlikte, gıda, mutfak ve hijyen seti, bebek maması gibi temel ihtiyaç malzemelerine gereksinim duyduğu saptanmıştır.

Özbekistan’a sığınan mülteciler için bu ülkeye gönderilecek 40 tonluk kargo uçağına yardım malzemelerinin sevk edilmesi için gerekli tüm hazırlıklar tamamlanmıştır. Türk Kızılayı olarak bölgeye afet müdahale ve lojistik uzmanlarından oluşan 6 kişilik bir ekibin yanı sıra, Psikososyal destek uzmanlarının da gönderilmesi planlanmaktadır.

Türk Kızılayı bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve bölgede faaliyet gösteren tek uluslararası yardım kuruluşu olarak çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir

http://www.kizilay.org.tr/kurumsal/haber.php?t=-Haberler-Turk.Kizilayi.Hem.Kirgizistan.Hem.Ozbekistan.da.Yaralari.Sariyor

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: