Özbekistan’da Eller Etnik Çatışma Kurbanları için Kaldırıldı (Özel) – CİHAN


Özbekistan’da, Bugün Cuma Namazının Kılındığı Tüm Camilerde Kırgızistan’ın Güneyinde Yaşanan Etnik Çatışmalarda Ölenler İçin Dua Yapıldı. Camilere Akın Eden İnsanlar Oş ve Celalabat Kentlerindeki Çatışmalarda Ölenler İçin Ellerini Açtı. Toplu Duaların Yapıldığı Camilerden Biri de Taşkent Kent Merkezinde Hoca Ahraraveli Camisi Oldu.

Özbekistan’da, bugün cuma namazının kılındığı tüm camilerde Kırgızistan’ın güneyinde yaşanan etnik çatışmalarda ölenler için dua yapıldı. Camilere akın eden insanlar Oş ve Celalabat kentlerindeki çatışmalarda ölenler için ellerini açtı.

Toplu duaların yapıldığı camilerden biri de Taşkent kent merkezinde Hoca Ahraraveli Camisi oldu. Camiye gelenler önce cami imamının vaazını dinledi.

Kırgızistan’ın güneyindeki etnik çatışmalarla ilgili bir vaaz veren cami imamı, yaşanan insanlık dışı şiddet olaylarının karanlık güçlerin işi olduğuna vurgu yaptı. Kardeş ve kalbinde iman ve insaf olan Kırgız halkından böyle bir vahşetin beklenemeyeceğini dile getiren cami imamı, insanları sağduyulu davranmaya ve metanetli olmaya davet etti.

Camiyi dolduran insan önce okunan hutbeyi dinledi ve ardında Cuma Namazı’nı kıldı. Daha sona okunan Kur-an’ı Kerim dinlendi ve eller açılıp toplu dua yapıldı. Dualarda etnik çatışmalarda ölenlere rahmet, geri kalan sabır dilendi. Bölgenin bu tür kışkırtıcı ve haklarını birbirine düşüren şer güçlerin karanlık hareketlerinden uzak olması istendi.

Cihan’a konuşan kent sakinleri ise olaydan büyük üzüntü duyduklarını dile getirdiler.

Kent sakini Arkam Hamidov, “Biz Özbek halkı, alicenap halkız. Bağrı geniş milletiz. Kısacası huzur ve barış arzuluyoruz. Olanlar bizi oldukça üzdü.” dedi.

Sözlerine dua ile başlayan kent sakini Hamidulla Eke ise “Bugün mübarek cuma günü. Allah yarattığı tüm kullarına huzur barış be mutluluklar versin. Her şeyden önce barış olsun. Barış olursa her şey abat olur. Barış olursa iyilik olur. Barış olursa ailelerde mutluluk olur.” ifadeleriyle durgularını dile getirdi.

Akmal adındaki genç ise “Her şeyden önce sayın cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkürler bildirmek istiyorum bu mülteciler kabul ettiği için ve ülkemizde huruz ve barışı sağladığı için. Bu mübarek cuma gününde namaz kılıp ölenler için dua ettik. Allah sağ kalanların da yardımcısı olsun.” diye konuştu.

(Cihan Haber Ajansı) 18.06.2010

http://www.haberler.com/ozbekistan-da-eller-etnik-catisma-kurbanlari-icin-2110879-haberi/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: