Kerimov : Bizi Kırgızistan’daki Çatışmaların İçine Çekmek İsteyen Dış Güçler Var – CİHAN


Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Buhara Vilayeti Ziyareti Sırasında Kırgızistan’ın Güneyindeki Şiddet Olaylarını Değerlendirdi. Özbek Lider, İki Kardeş Ülke Halkı Arasında Fitne Tohumlarını Eken Bazı Dış Güçlerin Özbekistan’ı Bu Olayların İçine Çekmeye Çalıştığını Kaydetti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Buhara vilayeti ziyareti sırasında Kırgızistan’ın güneyindeki şiddet olaylarını değerlendirdi.

Özbek lider, iki kardeş ülke halkı arasında fitne tohumlarını eken bazı dış güçlerin Özbekistan’ı bu olayların içine çekmeye çalıştığını kaydetti. Kerimov, “Bu olaylarda Özbekler de Kırgızlar da suçlu değil. Bu olaylar dışarıdan organize edilen ve yönetilen kışkırtıcı hareketlerdir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Kerimov, öncelikle böyle zor durumlarda sağduyulu davranmanın, soğuk kanlı olmanın her zamankinden daha önemli olduğuna işaret etti.

İslam Kerimov’a göre, yaşanan olayları Özbek –Kırgız etnik çatışması şeklinde lanse etmek yanlış olur.

Özbek lider “Biz büyük halkız, asırlar boyu yan yana yaşayıp geldiğimiz Kırgız halkıyla dil birliği sağlamaya ve sorunlarımızı aramızda halletmeye gücümüz yeterli.” ifadelerini kullandı.

“Bu şiddet olayları ile ilgili konuşmak bile zor. Masum insanları, çocukları, hamile kadınları kurşunlara hedef seçmek vahşilikten başka bir şey değil.” diyen Kerimov bu kanlı olaylarının detaylı incelenip kanuni cezanın verileceği inancında olduğunu söyledi.

Kerimov; Ülkede sağlanılan huzur ve güvenin sağlanılması adına her kesi yedi ölçüp bir kesmeye davet ediyorum. Cehalet hiçbir zaman iyiliği alıp getirmez. Huzur, istikrar ve güvenin olmadığı yer abad olamaz. O yüzden ki halkımız her zaman bize huzur ve barış gerek diyor.” dedi.

(Cihan Haber Ajansı)

http://www.haberler.com/kerimov-bizi-kirgizistan-daki-catismalarin-icine-2112067-haberi/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: