Özbekistan İlk Defa Azerbaycan Sinemasını Ağırlıyor


Özbekistan bağımlıktan sonra ilk defa Azerbaycan film günlerine ev sahipliği yapıyor .Azerbaycan’ın Özbekistan Büyükelçiliği ve Özbek Sinema Teşkilatı işbirliğiyle düzenlenen ‘Azerbaycan film günleri’ Taşkent’te başladı. Hafta kapsamında Azeri yönetmenlerce hazırlanan belgesel ve filmler Özbek seyircilerle buluşturuluyor. Uzun ve kısa metrajlı yedi film hafta kapsamında gösterime sunulacak.

Hafta kapsamında Panorama Sineması ‘nda ayrıca Azeri filmlerine ilişkin resim sergisi de açıldı. Açılış merasimine kalabalık bir davetli kitlesi iştirak etti. Tören başında filmlerin kısa bir tanıtımı yapıldı.

Azerbaycan’dan gelen oyuncu ve yönetmenlerin de hazır bulunduğu törende konuşan Azerbaycan’ın Özbekistan Baş Maslahatgüzarı Akif Aliyev bu etkinliğin, iki ülke arasında kültürel alandaki işbirliği zincirinin yeni bir halkası olduğunu söyledi.

Özbek Sinema Teşkilatı Başkanı Azam İshakov ise iki ülke arasındaki ilişkilerinin yeni bir etaba çıktığını kaydetti. İshakov, kültürel bağlamdaki bu adımların iki ülke halklarının birbirlerini daha yakından tanımasına önemli zemin oluşturduğunu ifade etti.

Törende daha sonra konuk Azeri sanatçı ve Azeri filmlerinin Özbekçe dublajında görev alan Özbek sanatçılara hediyeler verildi.

Konuşmalardan sonra film haftası, yönetmenliğini Ramiz Fataliyev’in yaptığı ‘Hükümdarın kaderi’ isimli bir saat 55 dakikalık filmin seyrelmesiyle başladı.

CİHAN’a konuşan Azerbaycanlı sanatçılar ise bu çalışmanın yıllar öncesinden özlenen bir faaliyet olduğunu, ama ülkelerinin bağımsızlıklarını ilan etmesinin ardında ancak bu alanda işbirliği yapabilme imkânı bulabildiklerini dile getirdiler.

Devlet sanatçısı, yönetmen ve başrol oyuncusu Refik Aliyev “Bizler kardeş halklarız. Türk dilli halklarız. Bir zamanlar bu tür etkinlikleri yapma imkanı olmadı. Bu yıl eylül ayında Bakü’de Özbek film günleri etkinliği olacak. Bu artık geleneksel olarak devam edecek.” dedi.

‘Niyet’ filmi yönetmeni Samir Kerimov ise “Türk halkları arasında böyle bir adımı atmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.” diye duygularını dile getirdi.

(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 22.04.2010

http://www.haberler.com/ozbekistan-ilk-defa-azerbaycan-sinemasini-haberi/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: