Nazarbayev’den “TÜRK BİRLİĞİ” Çağrısı


Astana’da yapılan Türk Akademisi’nin açılışını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte yapacaklarını söyleyen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türk dünyasıyla ilgili olarak yakındı, Türkiye’den talepte bulundu…

Mustafa Gökhan Çelik / Kazakistan

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türk Dünyası’nı bir araya getirerek bütünleştirecek kimselerin olmamasından yakınarak, bunu Türkiye’nin önderliğinde el birliği ile yapmak istediklerini söyledi.

Kazakistan’da pantürkizm ideolojinin yaygın olmadığını dile getiren Nazarbayev, bu sebepten Türk Akademisi’nin kurulmasını önerdiğini ve Türkiye ile Kazakistan’ın Türk dünyasının birliği için birlikte mücadele etmekte kararlı olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün 2 ay sonra Kazakistan’a geleceğini ifade eden Nazarbayev, “Biz, Sayın Abdullah Gül ile birlikte iki ülke olarak, Astana’da bir Türk Akademisi kurulsun diye uğraş verdik. Kendisi buraya geldiğinde bu akademiyi birlikte açacağız” diye konuştu.

Nazarbayev, barış ve hoşgörünün merkezi olarak kabul edilen bir piramit içinde yapılan akademinin Türk tarihi ve kültürü konusunda önemli çalışmalara ev sahipliği yapacağını söyledi.

Haber 7

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: