`Türkiye-Özbekistan arasındaki işbirliği bölge yararınadır`


TAŞKENT(CİHAN)

Türkiye`nin Özbekistan Büyükelçisi Mehmet Sertaç Sönmezay, Özbekistan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin bölgesel bağlamda stratejik bir önem arz ettiğini söyledi.

Özbekistan bağımsızlığını ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Büyükelçi Sönmezay: `Öncelikli hedefimiz Türkiye`den buraya ve buradan da Türkiye`ye üst düzeyde bir ziyaret gerçekleştirmek olacaktır.` dedi.

Büyükelçiliğinin ise sosyal ilişkiler alanında Özbek halkıyla yeni bir diyalog sürecine gireceğini kaydeden Büyükelçi: `Bizde o istek ve arzu ve yapacak güç mevcuttur. Yani unumuz da var; şekerimiz de, yağımız da. Artık inşallah birlikte bu helvayı yaparız ` temennisinde bulundu.

İKİLİ İLİŞKİLERİMİZ BÖLGESEL ÖNEM ARZ EDİYOR-

Özbekistan`a atandıktan sonra buradaki ilk basın toplantısını düzenleyen Büyükelçisi Sönmezay, iki ülke işbirliğinin bölgesel yarar arz ettiğini belirtti. Büyükelçi Sönmezay, Avrasya coğrafyasının iki önemli ülkesi olan Türkiye ve Özbekistan`ın yakın işbirliği içinde olmasının büyük önem arz ettiğinin altını çizdi. Sönmezay: `Ülkelerimiz arasındaki işbirliğini ne kadar geliştirirsek hem kendi halklarımıza hem de bölge halklarına karşı o kadar fayda sağlamış oluruz. Herkesin bundan menfaat sağlayacağını düşünüyoruz. Çünkü,Türkiye`nin bulunduğu Avrasya coğrafyası son derece önemli ve kritik bir yerdir. Dolayısıyla Türkiye-Özbekistan olmadan, onlarla iş birliği yapmadan bu bölgede var olan sorunların üstesinden gelmek mümkün değildir.` dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZ ÖZBEKİSTAN`A ÖNEM VERİYOR-

Konuşmasında Türk halkının Özbekistan`a ve Özbek halkına kardeş gözüyle baktığını ifade eden Büyükelçi Sönmezay `Son güven mektubu töreninde Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, `Türkiye`ye giderim, gidişimin önünde hiç bir engel yok`. Ben buraya gelirken aynı şeyi bana Cumhurbaşkanımız da söyledi. `Ne zaman olsa hemen atlar gelirim` dedi.` İfadesini kullandı .

Cumhurbaşkanımız gerçekten Özbekistan`a özel bir önem veriyor. Sırf bana özel bir takım talimatlar vermek ve Sayın Cumhurbaşkanı`na iletilmek üzere beni özel olarak çağırdı ve uzun bir görüşme yaptı. İki tarafta da büyük bir arzu var. İki taraf olarak şimdi ilişkileri eski rayına nasıl oturtabiliriz diye düşünüyoruz.` ifadesini kullandı.

Toplantıda TİKA Özbekistan Koordinatörü Bekir Demir, Ticaret Müşaviri Bilal Sürücü, Askeri Ateşe Albay Fuat Güney, Kültür Müşaviri Erdoğan Tolon ve Eğitim Müşaviri Cüneyd Albayrakoğlu hazır bulundu.

(CİHAN)

http://www.tumgazeteler.com/?a=6013801

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: