Hocalı Kurbanlarını Anan Özbekistan Azerileri ABD’ye Tepkili


Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesinde 26 Şubat 1992’de Yapılan Hocalı Katliamı Şehitlerini Anan Özbekistan Azerileri, ABD’ye Tepki Gösterdi.

Özbekistan Azerileri, 1915’de yaşanmış bir hadiseyi son dönemde ısrarla soykırım diye gündeme taşımaya hazırlanan ABD’yi Ermenilerin 1992’de Azerilere karşı işlediği insanlık dışı katliamı görmemezlikten gelmekle suçladı. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde 1992’de 25 Şubat’ı 26 Şubat’ta bağlayan gecede Ermeniler tarafından yapılan katliamın kurbanları, 18.yıl dönümünde Taşkent’te de anıldı. Tören, katliamda hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunmasıyla başladı. Özbekistan Azerileri Temsilciği tarafından yapılan anma töreninde hem Ermenilere ve hem de katliamı görmemezlikte gelen devletlere tepki vardı.

ASIL SOYKIRIMI ERMENİLER YAPTI

Ermenilerin 1992’de Hocalı’da Azeri halkına yönelik giriştiği hareketin bir soykırım olduğunu dile getiren Azeri gazeteci ve tarihçi Kulu Kazımov, “Ama ne yazık ki biz bu soykırımı dünya kamuoyuna yansıtamıyoruz. Kısacası bu soykırımı kabul etmiyorlar. Avrupa bunu kabul etmiyor.” dedi. Ermenilerin, 1918’de Fergana vadisinde resmi kayıtlara göre 35 bin Özbek’i katlettiğini de dile getiren Kazımov, bu tür benzeri katliamları dünyaya yutturan Ermenilerin 1915’te Anadolu’da sayıları 500 bin dolayında seyreden Ermenilerin sayısını ise sözde soykırım iddialarıyla 2 milyona çıkartmaya çalıştığına dikkat çekti. “Umarım bu sayı 3 milyona çıkartılmaz.” diyen Azeri gazeteci, “Asıl soykırımı ise Ermeniler, Türklere yaptı.” ifadesini kullandı.

ERMENİ DİYASPORASI BOŞ DURMUYOR

Cihan’a konuşan Özbekistan Azerileri Temsilcisi Akif Anvaroğlu Hocalı katliamının, Azeri halkının yüreğinde kalan unutulmaz acı bir sayfa olduğunu belirtti. Anvaroğlu, “1992’de 600’den fazla insanımızı katleden Ermeniler, diasporaları aracılığıyla boş durmuyor. Güçlü çalışıyorlar, en büyük soykırımı onlar yaptı. Yaptıkları katliamları üzerimize atmaya çalışıyorlar. ABD’nin son dönemde soykırımı yeniden gündeme getirmesi buradaki Ermeni diasporalarının çalışmasının sonucudur.” diye konuştu.

Yapılan diğer konuşmalarda Ermenilere büyük tepki gösterildi. Azerbaycan’ın sonunda toprak bütünlüğüne kavuşarak Ermeni işgaline ve zulmüne son vereceği dile getirildi.

Törende daha sonra Hocalı katliamına ilişkin görüntüler seyredildi. Davetliler katlıma ilişkin ekrana yansıyan görüntüler karşısında duygulu anlar yaşadı.

Tören sonunda Hocalı katliamı kurbanlarının ruhların Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar yapıldı.

Hocalı katliamında 613 kişi hayatını kaybetmiş, bin 275 kişi esir düşmüş ve 150 kişinin ise kayıp.

(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı)

http://www.haberler.com/hocali-kurbanlarini-anan-ozbekistan-azerileri-abd-haberi/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: