Holbrooke’tan Özbekistan’a Ziyaret Jesti


ABD’nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke Özbekistan’a ziyaret jestinde bulundu. Orta Asya ziyaretine bugün Kırgızistan’dan başlaması beklenen Holbrooke, ani bir değişiklik yaparak Özbekistan’dan start verdi. ABD temsilcisinin bölge turuna Özbekistan’dan başlaması, ABD’nin bu ülkeye son dönemlerde duyduğu yakınlığın ifadesi olarak değerlendirildi.

Holbrooke geldiği Taşkent’te Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından kabul edildi ve ilgili bazı birim temsilcileriyle görüştü. Hiyaretin detayına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. CİHAN’a konuşan ABD Özbekistan Elçiliği Basın Merkezi’nde bir yetkili Holbrooke’un Cumhurbaşkanı Kerimov tarafından kabul edildiğini ve temasları ardından bugün Taşkent’ten ayrıldığını söyledi.

Holbrooke, Orta Asya ülkeleri Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan ziyareti ardından Gürcistan’a oradan da Almanya’ya geçecek.

Görüşmede tarafların ağırlıklı olarak Afganistan sorununu konuştuğu ve mevcut ilişkilere yeni bir ivme kazandırma adına ileriye dönük yapılabilecekler konusunda görüş alış verişinde bulunduğu belirtiliyor.

(CİHAN)

http://www.haberler.com/holbrooke-tan-ozbekistan-a-ziyaret-jesti-haberi/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: