FERGANA-ANTALYA: KIZLAR FAHİŞELİĞE DOĞRU YOL ALMAKTA


 

Özbekistanlı fahişelerin Türkiye, özellikle de Antalya’daki otellerde çalıştıkları söylenmekte.

19.02.2010

Hürmet BABACAN

Fergana’da insan ticareti oldukça arttı. İnsan tâcirlerinin kandırarak Türkiye’ye fuhuş yaptırmak için getirdiği kadınların çoğunun Özbekistan’a döndükten sonra işsizlik ve maddî sıkıntılar yüzünden kendi istekleriyle bu işi devam ettirmek amacıyla Türkiye’ye geri döndükleri belirtiliyor. Özbekistan’dan çıkış vizesi alımındaki bürokratik engellere aldırmadan yaşları 20-25 civarındaki Özbek kızları kim oldukları bilinmeyen kişiler aracılığıyla kolayca Türkiye’ye getiriliyor.

Onları cinsel sömürü amacıyla Türkiye’ye getirmekle ise Özbekistan ve Türkiye uyruklu kişilerin ilgilendiği ortaya çıktı.

Azatlık radyosu, bu kişilerin vaadlerine kanarak Türkiye’ye gelen ve fahişeliğe zorlanan kızlardan birinin yardımıyla bu ilişkiler yumağını çözmeye çalıştı.

Muhabbet Ahmedova adlı 20 yaşındaki Ferganalı kızın söylediklerine göre, o geçen yıl sonbahar aylarında Mergilanlı Hurşide Sabirova isimli muhabbet tellalı kadın tarafından iş bulma vaadiyle kandırılarak Antalya’ya getirilmiş.

Antalya’ya gelir gelmez pasaportu ve dönüş bileti elinden alınmış. Bir dükkanda tezgahtarlık yapacaksın, diyerek onu aldatan muhabbet tellalları onu fuhşa zorlamış.

Muhabbet Ahmedova: Yalan söyleyerek beni başka bir işe götürdü. Oraya vardığımda ise daha değişik konuştu. “Markette çalışacaksın.” diyerek götürdü beni. Vardığımda gördüm ki fahişelikmiş.

Azatlık: Onlar sizi tehdit ettiler mi?

Muhabbat Ahmedova: Pasaportlarımıza el koydular.

Azatlık: Antalya’da nerdeydiniz?

Muhabbat Ahmedova: Manavgat’ta bulundum.

Azatlık: Muhabbet tellallığı yapan bu kadınları tanıyor musunuz? Kimler onlar?

Muhabbat Ahmedova: Ben birini tanıyorum sadece. Diğerlerini tanımıyorum. Hurşide denen kızı tanıyorum.

Azatlık: Orada sizin gördüğünüz Özbek kızları şu işi isteyerek mi yapıyorlar; yoksa onları zorluyorlar mı?

Muhabbat Ahmedova: Bazıları istiyordur, bazıları zorla yapıyordur; bilmiyorum.

Azatlık: Siz, onların elinden nasıl kaçıp kurtuldunuz?

Muhabbat Ahmedova: Onlar pasaportumu alarak biletimi iptal ettirmişlerdi. Ben biletimi düzelttirerek geri aldım.

Azatlık: Onlar Türkiye’ye götürmek için neler vaat ettiler?

Muhabbat Ahmedova: Eşim var. Oradan evlendim. Güzel bir iş bulup seni yerleştiririm.” dedi.

Azatlık: Şimdi ne yapıyorsunuz?

“Şimdi okumaya çalışıyorum.” diyor Muhabbat Ahmedova.

Muhabbet’in söylediğine göre “Abik” lakaplı Türk genciyle sahte nikah kıyan ve muhabbet tellallığıyla iştigal eden “Filiza” lakaplı Hurşide Sabirova tarafından onlarca Özbekistanlı genç kız Antalya’ya getirilerek fahişeliğe zorlanmış. Karşı gelenler Özbekistanlı muhabbet tellalının Türkiyeli sahte eşi “Abik” lakaplı genç tarafından dövülmüş.

Biz bu “Filiza” lakaplı muhabbet tellalı ve “Abik” lakaplı onun Türk vatandaşı eşinin telefon numaralarını Muhabbet’ten alarak onlara telefon ettik.

“Filiza”nın telefonu kapatılmış. “Abik”in telefonunu çaldırdığımıza telefona cevap veren erkek: “Bu numarayı size kim verdi?” diyerek küfretmeye başladı.

–       Bu numarayı sana kim verdi? Kim vermişse onun falanını falan yaparım, dedi bu genç.

Söylendiğine göre, “Filiza” lakaplı Özbekistanlı muhabbet tellalı kadın ve onun Türkiye vatandaşı kocası “Abik” Kumköy’deki “Beltürk” otelinde kalmakta ve burada muhabbet telalığı yapmakta. “Beltürk” oteline telefon ettiğimizde otel çalışanlarından biri “Abik”in bir süre önce otelden ayrıldığını söyledi.

–   Abik yok. Hepsi bir süre önce burayı terk etti, dedi “Beltürk” otelinin çalışanı.

Şu anda Türkiye’nin Antalya şehrindeki otellerde fahişelik yapan Özbekistanlıların sayısının 1000’i aştığı söyleniyor. Onların daha çok Türkiye’deki “Apart” diye adlandırılan küçük otellerde çalıştıkları ifade ediliyor.

Özbekistan’daki “Hazırcevap grubu” diye adlandırılan teşkilâta göre Kumköy, Side ve Manavgat’taki “Orient”, “Platana”, “Şafak”, “Şirinpark”, “Güneşli”, “Nil” otelleri Özbek hayat kadınlarıyla dolup taşmış.

Söylendiğine göre Ferganalı kızları Türkiye’ye göndermekle iştigal eden muhabbet tellalları Fergana şehrinin Kırguli (Kırgülü olsa gerek. akt.) kesiminden. Onlar yurtdışına göndermek için kızları belirleyerek çıkış vizesini ve gerekli  belgeleri de hazırlıyorlar.

Gerçi Türk polisi zaman zaman Antalya’da fuhşa karşı baskınlar düzenlese de bazı polislerin yüklü miktarlarda rüşvet karşılığında bunları görmezden geldiği tahmin ediliyor.

Bazı muhabbet tellalları, kızlara, Özbekistan ve Türkiye’de kamu düzenini sağlamakla görevli birimlerde tanıdıklarının olduğunu da söylemiş.

Fakat Türk polisinin Antalya Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi temsilcisi Hikmet KARAGÖZLÜ Antalya’ya Özbekistan’dan kızların fuhuş amacıyla geldiklerini doğruladı; fakat “fuhuş” işine polisin de karışmış olduğu hakkındaki iddiaları inkâr etti.

–   Antalya’ya fuhuş amacıyla Özbek, Gürcü, Rus uyruklu kadınların zaman zaman geldikleri görülüyor. Fakat bu işe polisin de karışmış olduğu iddiası kesinlikle asılsızdır. Zaten Kumköy polisi kısa süre önce baskınlar düzenledi ve bu gibi durumlara karşı ciddi önlemler almakta.

Azatlık: Bu baskınlarda herhangi bir muhabbet tellalı veya insan tâcirinin tutuklandığı oldu mu şu zamana kadar?

–      Niye olmasın, tutuklananlar oldukça fazla. Fakat zorla fuhuş yaptırma oldukça az. Çoğu buraya gönüllü olarak fahişelik yapmak için gelmekte, diyor Hikmet KARAGÖZLÜ.

Kızlar, Özbekistan’dan Türkiye’ye en fazla üç aylığına getiriliyor. Özbekistan vatandaşlarının bundan daha uzun süre Türkiye’de kalmaları mümkün değil.

Onlar önce en ucuz otellere yerleştiriliyor. Her birine günlük 100 dolarlık ücret ödeniyor.

Bu yolla insan ticareti kurbanı olan bu kızlar fahişeye dönüştürülüyor. Onlardan biriyle konuşurken kızların Türkiye’de ne iş yaptıklarını soruyoruz.

–      Otel var. Otele geliyorsunuz, görüyorsunuz. Hangisini isterseniz onu alıyorsunuz, diyor bizimle görüşen kızlardan biri.

Özbekistan’da insan ticaretine karşı kanun kabul edildi ve resmî düzeyde değişik devletlerin teşkilâtlarıyla koordinasyonu sağlayacak birimler bile kuruldu. Bu birimin vilâyetlerdeki merkezleri de faaliyete başladıklarını ilan etti.

Buna rağmen, hukuk savunucularına göre, Özbekistan’dan fuhuş için Ortadoğu devletlerine özellikle de Türkiye’ye düzenli olarak gönderilenlerin sayısı azalmıyor.

Ferganalı hukuk savunucularından Abduselam Ergaşev, vilâyette insan ticaretinin son zamanlarda oldukça arttığını ve kurbanların çoğunun  fuhşa zorlanan kadınlar olduğunu ifade ediyor.

Abduselam Ergaşev: Önceleri, bu şekilde  götürüyorlardı, bir ay içinde 10-12 bin dolar kazanıyorlardı. Sonra kendileri öğrenerek gitmeye başladılar, bir kere gidip gelerek öğrendiler, diyor.

Azatlık: Fahişelik yapacaklarını bilerek mi gidiyorlar?

Abduselam Ergaşev: İlkinde biri kandırıp götürüyor. Paranın tadını aldıktan sonra kendileri gidiyor. Kendileri kalıyor, bunu dışında çoğunlukla yakın arkadaşlarını alıp götürüyorlar. Şu an, söylediklerine göre Antalya’nın beş altı yerinde 5000’e yakın Özbek kızı varmış. En çoğu da Fergana vilâyetindenmiş. Fergana vilâyetinin Kuva bölgesindenmiş.

Azatlık: Fergana kızları güzel, namuslu, erdemli Özbek kızlarının timsâli sayılıyor. Onları buna ne zorluyor? Hatta savaş zamanında bile Özbek kadını bu duruma düşmemişti deniyor.

Abduselam Ergaşev: Bağımsızlığımızı kazandığımızdan beri maneviyat denen şey yok oldu, değeri de kalmadı. Özbekistan’da herkes “kendin için öl yetim” anlayışıyla hareket etmeye başladı. Beni bir şey hayretler içinde bırakıyor ki şu fuhuş için gidip de geri dönmeyenlerin aileleriyle konuştuğunuzda, Özbek’im diye beline kuşağını sarıp dolaşan babaları: “Fahişelik yapmış da ne olmuş? Burda ne iş yapardı?” diyor. Biri: “Ben 16 yaşına geldiğinde eline pasaport alıp verdim. Seçim kendisinin.” deyip oturuyor. Zihniyet tamamen bozulup gitti. Maneviyat, ahlâk, hiçbir şey kalmadı.

Azatlık: Özbekistan hükümeti insan ticaretine karşı yeterli derecede önlem alıyor mu?

–       Uluslararası kanunlar, uluslar arası bilmem nelerle karşılaştırsanız mücadele ediliyormuş gibi. Bir projede çalışırken Türkiye’deki  çalışma arkadaşlarımızın söylediğine göre yakalanan Özbek kızlarını sınır dışı etseler bile bir hafta sonra aynı kişiler ellerinde yeni pasaport, başka isimle geliyormuş. “Bizim sen geçen sefer falancaydın demeye hakkımız yok.” diyor. 2011’de biometrik pasaporta geçilirse bu tür hile ve aldatmaların önü alınır. Biometrik pasaport alan kişi adını ve soyadını değiştiremiyor. Değiştirirse hemen yakalanır. Çünkü parmak izi uyuşmuyor, diyor Abduselam Ergaşev.

Son yıllarda birçok Arap devletinde, aynı şekilde Güney Kore, Hindistan, Tayland ve Malezya’da Özbekistan vatandaşı olan yüzlerce kadının fahişelikle suçlanarak tutuklanmasına ve sınır dışı edilmesine tanık olduk. Uluslararası teşkilâtlara göre Özbekistan’daki ekonomik darboğaz ve iş imkânlarının sınırlı olması fuhuş yoluyla gelir elde etmeye davetiye çıkarmakta.

Özbek dilindeki özgün metin (O’zbek tilidagi asl matn)

16 Comments to “FERGANA-ANTALYA: KIZLAR FAHİŞELİĞE DOĞRU YOL ALMAKTA”

 1. ilginç bir konuya değinmişsiniz, teşekkürler

 2. ben kendim uzbekstan uyuruklyim ama farganaliyi deyillm,ne olsada uzbekmiz ayb cok ayb ben cok utandim bizm uzbeklar boyla şey yapdina lutfan kardeşimsizn belki ablamsizn boyla şeyni hic iyilgi olmas namus herşeydan onemli. ben burda evliyim hayatimden cok memnunm ,ama bizm vatandaşlar boyla yapdina duysam cok utanyorm,lutfan bizni leke koymen, namusli calaşa bilirki her kez burdada tek boyla şey yapmak para kazanmak deyilmyorki namuslada calişn lutfanyaaaaa ,anlyorm durum olmyordir belki ama başka işdede calişa bilirsinz,cucuguniz duşuninya pis parayla yemek yedryorsinz lutfan duyun ablalrim ,kardeşlarm bizm uzbek namusimz saklennnnnnnnnnnnnnnnn,teş ederm

  • Hammasi yaxshi bo’ladi inshalloh.
   Ayb kimda, shu bechora ayollarning vaboli kimda hamma yaxshi tushunadi.
   Alloh o’z panohida asrasin.

 3. Parasızlık çok seyi insana yaptırabilir ama bir insanın en değerli şeyi namusudur. soydaşımız ve hala da çok sevdiğim milletlerdir ama özbekler ,türkmenler ve diğerleri biraz parayı görünce çok değişiyorlar ben türkiyede yaşiyorum türkiyeye çalısmaya gelmiş türkmenistan lebap lı babası özbek bir kadına aşık oldum 2 yıl sahiplendim her ihtiyacını karsıladım evlenecektim onunla sonra ögrendimki baska erkeklerle de birlikte oluyormuş hayatımın en buyuk namussuzluğunu bana bir özbek kadın yaşattı. kızlarınızı göndermeyin başka ülkelere

 4. Merhaba arkadaşlar.bir özbek kızı olarak bu metni okupta yorum yazmamak ayıptır.özbek kızlarının bu yolu seçmesinın ana nedeni özbekistanın şu günlerde rezil bir durumda olması.işsizlik, enflasyon vs. her şey.ekonomi batmış durumda.insanlar iş bulabilmek için yurtdişina çikmak zorunda kalıyor.çoluk çoçuğu geçindirmek, okutmak ister her kes.ama basit bir sosyal yardimlaşma sistemi bile cokmüş durumda.canım Özbekistanımın ana topraklarından elde edilen zenginlikler, milliy gelir bir avuç vicdansız Karimov”ın cevresinı saran namussuzlerın cebine gidiyor malasef.ama ben inaniyorumki bir gün gelecek her şey yoluna düşecek.ben bunu çok İSTİYORUM ve İNANİYORUM vatanımı ne hallara düşürdülar…

 5. Arkadaslar kendilerince yorum yapmıslar bir elin beş parmagı birbirine benzemez bizim Türk erkeklerde oralara gidip nehaltlar yediklerini 8 yıldır goruyorum ordaki insanlara yokluk bizim Türklerede paranın bollugu her haltı yaptırıyor geniş acıdan dusunun bombos yorumlarda bulunmayın herkesin namus bekcılıgını yapamazsınız kendi sınırlarınıza her insanı dahil edemezsiniz insanlar hayatın getirdigi sartlar dogrultusunda yasamaya calısıyorlar.cok görmeyin insalara önce kendinizi sonra insanları yargılayın.

 6. alişer hakikati yazmiş teşekkur ederim 5 parmak ayni değil bizde turkiyada çalişiyoruz evimizden çocuklarimizden yakinlarimizdan uzaktayiz neçin ekmek parasi içn.engelli hasta çocuk bakiyoruz şu paramiz çok helal bence çocuk 2 gün iyiyse 1 hafta uyumiyo .bizde gençiz hayatti güzel geçirmek istiyoruz çocuklarimiz yaninda onlarin tatli konuşmalarinden zevk alip . ama bizim erkeklerimizde namus ve memleketimizde iş, başbakanlarimizda vijdan olsaydi bizm özbek kadinlar bu hale duşmazdi

 7. Sorumli kişi KERİMOV VE KIZLARIDIR. Özbekler başkaldırmak için ne bekliyorlar. Araplar uyandı darısı Özbeklerin başına.

 8. Özbekistanı batıran ve ekonomik gelişmesini tamamı ile engelleyen Kerimov ve kızlarıdır. Ne serbest ticaret yapabilirsin. Ne para transferi, bu ülke nasıl gelişecek. Özbekler Kerimov ve yönetiminden çoktan bıktı. İçerideki mafyanın ne haltlar yediklerini bütün dünya biliyor ve izliyor. Özbekistan da devrim yapılması gerekiyor. İnsanlar ticaret yapamıyorlar Kerimov yüzünden, gümrüğü para yer, polisi para yer her adam başı polis, Kerimov korkudan sarayına giden yola duvar yaptırmış. Olmaz kardeşim olmaz başın değişmesi lazım. Kamu görevlileri kanunları halkı korumak için değil ayıbını yakalayıp rüşvet almak için her şeyi yapıyorlar. Özbekistan a yeni bir düzen lazım. Özbekler uyanın. Özbekler uyanın Özbek Halk Hareketi (ÖHH). Saygılarımla.

 9. Az kaldı hazırlıklar devam ediyor Kerimov bir gün bir bakacak dünya tersine dönmeye başlamış. Özbek halkı gelişmek zorunda bütün dünya devletleri Özbekleri izliyor ne olacak diye. ÖHH geliyor gümbür gümbür geliyor.

 10. Özbekistan da 2 yıl kaldım, bir özbek kızıyla evlendim, şimdi Türkiye deyiz, evliliğimiz 4.ncü yılını doldurdu. Eşimin ailesinden başkaları da Türkiye ye geldi, çalışıyorlar, ağır işler, ama özbekistan ücretleriyle karşılaştırıldığında 4-5 kat daha iyi. Ben eşimin aile çevresinde fuhuşa bulaşmış kişilerle karşılaşmadım. Burada yazılanlar abartılı. Nüfusa orantılansa Türkiye deki fahişelik daha mı az? Tahmini, araştırmaya dayanmayan bilgilerle, Özbekistan ve özbekler hakkında yanlış yorumlar yapılması doğru değil. Bozulmamış kültürleriyle özbeklere ve Özbekistan a saygı duyuyorum. Burada fahişe olan kandırılan kızlar değil, saf duygularından yararlanıp onları kandıranlardır.

 11. nomus qolmadi bizim uzbeklarda uzlarini k kruş dep sotişip yurupdi

 12. benda şahnaz ve erkan sarikayaya katiliyorum bança u ozbek kizlari yatakda marakligidan deyil mecburligidan boyla yopiyorlar amo döğri yolida seça bilirlardi unlarla berabar bu işi yoptiran turk erkekleri ve bayanlari namuslimi?benim bir arkadaşim turkiyada evlandi uni döva döva bu işlara bulaştiran eşi ve kayni turk cezaevina girdilar çikdilar arkadaşim eşina çok aşik yana geri geldi eşinin yonina şimdi hepsi halal yola para kazaniyorlar amo arkadaşim şimdi angladi uni ukadar istamiyorlar amo her turli kulaniyorlar kimsasiz deya boyla ozbeklari ezan turlarda vor

 13. burda yazılanlar beni çok etkiledi. nedir insanlardaki bu Âhlâksızlık!!! bunu türk yada özbek olarak değil, insanoğlunun fıtratı gereği herkes yapıyor. Ama beni üzen nokta iki ülkede müslüman, iki ülkede türk. yazık. bizler kadına değer verip baş tacı yaparız. Herkesten kıskanır gözümüz gibi bakarız. bunları kandıranlar ve diğer kızlara aracılık yapanlarda ahirette yanacağı günü beklesin. bizim komşumuz vardı.eşide kendisi de özbek. çok iyilerdi. ve dini bütün insanlardı. özbek kızları ise kocalarına sadık olur, bi dediklerini iki etmezlermiş bunuda kendim gördüm. kızlarda tanımadıkları kişilere itibar etmesinler.

 14. ben istanbulda dogup büyüdüm iş yeri sahibiyim binlerce insanla diyalogum oldu özbekte çok tanıdıgım oldu özbekler kültürlü efendi dürüst insanlar buradakiler onları kandırıyorlar.

 15. 5000 kızdan denmiş bu çok abartı değilmi. Birde benim bildiğim duyduğum, bu işi kimsenin zorla yaptırmadığı, yada bu oranın % 5 lerde olduğu, yani topu türklere atmayalım, ekonomik sıkıntılar deniyor, ama herkesmi aynı yola sapıyor, hayır, 3 kuruş olsun helalinden olsun diyen bir sürü kız var, bence fakirlik ve fakirliğin insanda yarattığı kolay ve çok para kazanma hırsı ya da isteği bu sonuçlara varıyor…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: