Dünya Hekimleri Taşkent’te Buluştu – haberler.com


Haber: Dünya Hekimleri Taşkent'te Buluştu

 

Dünya Hekimleri Özbekistan’ın Başkenti Taşkent‘te Buluştu.özbekistan Kültür ve Sanat Vakfı Tarafından Düzenlenen ‘Modern Toplumda Halk Hekimliği, Rolü, Önemi ve Geleceği’ Konulu Toplantıya Dünya Genelinde Çok Sayıda Hekim Katıldı.
Dünya hekimleri Özbekistan’ın başkenti Taşkent‘te buluştu.Özbekistan Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ‘Modern toplumda halk hekimliği, rolü, önemi ve geleceği’ konulu toplantıya dünya genelinde çok sayıda hekim katıldı.Çin, Japonya, Rusya, Almanya, Kırgızistan, Güney Kore, Hindistan ve Kazakistan gibi ülkelerden kalabalık bir davetli kitlesinin iştirak ettiği toplantının açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı İslam Kerimov‘un kızı Gülnara Kerimova yaptı. Ünlü hekimleri ülkesinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kerimova, bu toplantının hekimlik sahasında arzulanan kaynaşma adına atılan önemli bir adım olduğunu söyledi.

Toplantıda Özbekistan Sağlık Bakanı Adham İkramov ise tıbbın teknoloji alanda günden güne gelişme göstermesine rağmen hekimliğin hep tıbbın yan bir parçası olarak yaşamaya devam edeceğini söyledi. İbn’i Sina’nın bölgede başlattığı hekimliğin bin yıl öncesine dayandığını hatırlatan Sağlık Bakanı İkramov, tek yapmaları gerekenin sahip oldukları tecrübe ve birikimleri paylaşarak insanların sağlığı için daha çok hizmet etmek olduğunu kaydetti.

Değişik bitkilerden yapılan bazı ilaçlardan numunelerin sergilendiği toplantıda Cihan’a konuşan Özbek hekimler, bu tedavi yönteminin atalarından geldiğini ve asırlardır bu topraklarda insanlar arasında kullanıldığını söylediler. Özbek hekimlerden Abdıkahar Hannazarov: “Bizdeki halk hekimliği yıllar öncesinden gelmekte. Bunun önemli sebebi bu alanda kullanılan bitkilerin mevcut olması ve bu tedavi yolunun halk arasında ilgi görmesidir. “dedi.

Bayan Hekime Hihayet Ergeşeva ise ” Özbekistan’da hekimlik alanında kullanılabilecek çok miktarda bitki mevcut. Biz sadece bitkilerle çalışıyoruz. Merhemler yapıyoruz. Birçok hastalık tedavisini atalarımızdan gelen bu yöntemle yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan konuk hekimler, ülkelerinde bu alanda yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

Bu arada konuk hekimler, tıbbın öncü isimlerinden İbn-i Sina’nın doğum yeri olan Buhara yakınlarındaki Afşona’ya ziyarette bulunacak.

(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 02.02.2010 11:58

 http://www.haberler.com/dunya-hekimleri-taskent-te-bulustu-haberi/

(İlgili linkte Özbekistan’la ilgili olarak CİHAN Haber Ajansı tarafından geçilen diğer haberleri okuyabilirsiniz.)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: